Bir çocuk edebiyatçısı olarak Şermin Yaşar'ın ortaokul öğrencilerine yönelik eserleri üzerine bir inceleme
A Study on Şermin Yaşar's works for secondary school students as a children's author
- Tez No: 913234
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÇAĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Şermin Yaşar; çocuk edebiyatı alanında, çocuğun duygu dünyasını, düşüncelerini yansıtan, çocuk gerçekliğini, çocuğun dili ile ifade eden bir yazar olarak karşımıza çıkmaktadır. Şermin Yaşar, çocuklara yönelik ve yetişkinler için eserler yazmıştır. Bu çalışmada yazarın ortaokul çocuklarına yönelik yazdığı sekiz eser, eğitsel iletiler ve değerler bakımından incelenmiştir. Şermin Yaşar'ın incelenen eserlerindeki iletiler, doküman analizi ve içerik analizi tekniği ile incelenmiş ve örneklerle sınırlandırılmıştır. Yazar; araştırmaya konu olan eserlerinde iletişim, eğitim, okuma ve okula gitme isteği, okula gitmek isteyen çocuk işçiler, empati, büyüklerle olan ilişkiler, değerler, sorumluluk gibi konuları ele almaktadır. Oyunun çocukların dünyasında ne denli etkili olduğu, sağlıklı iletişim kurmanın yolları, çocuk hakları, tüketimin artarak insanlar üzerinde bir zafiyete dönüşmesi, empati kurmanın gerekliliği, yapabileceklerinin farkında olup hedefe ulaşabilme, tüm canlıların duygularının olduğu gibi konular çeşitli olaylarla dolaylı olarak aktarılmıştır. Yazar, çocuklar için yazdığı eserlerinde düşündüğünü dile getiren ya da düşündüğünü uygulamaya çalışan çocuk kahramanlar yaratmıştır. Bu yönüyle kurguladığı kahramanların samimiyeti, çocuk okurun ilgisini çekmektedir. Eğitsel iletiler ve değerler, çocuk gerçekliği ve çocuk saflığıyla verilmektedir. Kültürel kimliği ve toplumun yaşam felsefesini ortaya koyan atasözü ve deyimleri eserlerinde sıkça kullanan Yaşar, Türk dilinin güzelliğini ve anlatımın zenginliğini eserlerinde ortaya koymaktadır. Ayrıca bu yönüyle yazar, okuyucusunun kelime ve kültür dağarcığını da zenginleştirmektedir. Şermin Yaşar, edebi türlerin özellikleri ile ilgili bilgi vermekte ve okuyucudan uygulama yapmasını beklemektedir. Bu bakımdan okuyucu, yaratıcı yazma çalışmasına teşvik edilmektedir. Şermin Yaşar'ın çocuk edebiyatı alanında ortaokul öğrencilerine yönelik yazdığı eserler; iletiler ve değerler bakımından incelenerek çocuğa göreliği ve çocuğa uygunluğu, yazarın eserlerindeki örneklerle ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Şermin Yaşar, known in the field of children's literature as a writer who reflects the child's emotional world and thoughts, expresses the child's reality with the child's language. Şermin Yaşar has been written works for children and adults. In this study, eight works written by the author for middle school children has been examined in terms of educational messages and values. The messages in the examined works of Şermin Yaşar were examined with the help of document analysis and content analysis technique and those were limited by examples. The author interested in topics such as communication, education, reading and the desire to go to school, child workers who want to go to school, empathy, relationships with adults, values, responsibility in his works that are the subject of research. The Issues of gamification is how effective in the children's world, to communicate healthily, children's rights, increasing consumption turns into a vulnerability for people, the necessity of empathy, being aware of what they can do and achieving the goal,of feelings in all living creature have been indirectly conveyed through various events. The author has created child heroes who express what he thinks or try to implement what he thinks in his works written for children. In this aspect, the sincerity of the heroes he fictionalizes attracts the interest of the child reader. Educational messages and values are given with child reality and child purity. Yaşar, who frequently uses proverbs and idioms that reveal cultural identity and the life philosophy of society in his works, reveals the beauty of the Turkish language and the richness of expression .On the other hand the author also enriches the vocabulary and cultural cultural vocabulary in her readers. Şermin Yaşar provides information about the characteristics of literary genres and She expects from her readers functional application.. In this respect, the reader is encouraged to study creative writing. vi Şermin Yaşar's works written for secondary school students in the field of children's literature have been examined in terms of messages and values, and their relevance to the child and suitability to the child have been tried to be revealed by examples in the author's works.