Kayseri bölgesinde futbol liglerine katılan spor kulüplerinin çalışma şartları ve sporcu kaynakları
  1. Tez No: 49683
  2. Yazar: DURSUN GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET "Kayseri Bölgesinde Futbol Liglerine Katılan Spor Kulüplerinin Çalışma Şart ları ve Sporcu Kaynakları9 nın araştırılması amacıyla ele alınan bu çalışmaya 10 kulüpte bulunan 150 lisanslı sporcu katılmıştır. Anket sonuçlarından elde edilen verilere göre, araştırmaya katılan sporcuların % 72'sinin 15 ile 24 yaşlan arasında, % 80'inin lise ve yüksekokul mezunu ve % 78'inin bir meslek sahibi oldukları tesbit edilmiştir. Sporcuların % 63.3'ünün 5 yıldan fazla futbol oynadığı ve % 49.7'sinin hazırlık kampı, % 96.7'sinin hazırlık dönemi, % 98'inin müsabaka dönemi, % 75.3'ünün de geçiş dönemi çalışmaları yapabildikleri anlaşılmaktadır. Ayrıca sporcuların ortalama % 30'unun kulüplerinin yönetimi, malî ve fizikî kaynaklarını yeterli görmediği; yine ortalama % 50'sinin aynî ve nakdî yardım alabil diği gözlenmiştir. Bunun yanında sporcuların % 65.3'ünün de kulüplerinden başka kulüplere trans fer olma beklentisi içerisinde oldukları tesbit edilmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen bulgular doğrultusunda; sonuç olarak, kulüp lerin sporcu kaynaklan bakımından yeterli düzeyde olduğu fakat, çalışma şartlan ba kımından yeterli düzeyde olmadığı gözlenmiştir. Kulüp imkanlan ve çalışma şartlarının uygun seviyeye getirilebilmesi için; spor kulüplerinin profesyonel bir yönetime kavuşturulması, kulüplerin malî kaynaklan açısından kendilerine gelir getirebilecek bir yapıya kavuşturulması; aynca, sporcuia- nn teşvik edilmesi açısından aynî ve nakdî yardımlan eşit ve yeterli düzeyde almala- n sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is done, because of searching the working conditions and the source of footballers of of the clubs which are joining the football leagues at the section of Kayseri. 150 footballers who has got licence to play football, joined this study, who are bound of ten football clubs. According to datum of this inquiry's result; 72 % of the footballers who joined this study are between 15-and 24 years old, 80 % of them are graduated from high school and university, and 78 % of them has got a job. 63.3 % of the footballers are playing in their club for five years. And at the direc tion of club activities, 40.7 % of them can be at preparation camp, 96.7 % of them can be at preparation period, 98 % of them can be at competition period and 75.3 % of them can be at transition period studies. Seperately on an average 30 % of the footballers think that, their clubs are not sufficient for material and physical sources, and also 50 % of them can take material and cash help from their clubs. Near of all these, we determine that, 65.3 % of the footballers are in an expectati on of being transfer to on other club, from their club. At the direction of inventions which we obtained from the investigation datum, as a result we can say; The football clubs are in the sufficient level for footballer sour ce, but we can't say the same thing for working conditions. They aren't in the enough sufficient level. We determined that these things must done to unite the clubs' possibilities and working conditions to suitable level; we must unite the football clubs to a professional direction; support the clubs from the financial sources; also we must give the material and cash help at an equal and suitable level to the footballers; to encourage them to play football.