An analysis of the European Union's preventive diplomacy in the eastern mediterranean: The cases of Cyprus and Libya
Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz'deki önleyici diplomasisinin analizi: Kıbrıs ve Libya vakaları
  1. Tez No: 913292
  2. Yazar: SARP KAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM AŞKAR KARAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı ve İşletme Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Dünyanın her yerinde çatışmalar yaşandığı gibi, Avrupa Birliği (AB) gibi aktörler de bu çatışmaların çözümüne yönelik girişimlerde bulunmaktadır. Buradaki motivasyon, çatışmaların yaşandığı bölgelerde gerilimin tırmanarak şiddete dönüşmesini engellemektir. AB, özellikle son yirmi yılda Lizbon Antlaşması uyarınca sınırları içindeki ve ötesindeki çatışmaların çözümüne kendini adamıştır. Bu tez, AB'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki önleyici diplomasisinin etkinliğini Kıbrıs ve Libya vakaları ışığında analiz etmeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. AB'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki angajmanı bir tesadüf değildir. Bölge tarih boyunca toprağa dayalı, etnik, aşiret kökenli, demografik ve ekonomik sorunlardan kaynaklanan çeşitli anlaşmazlıklara sahne olmuştur. Bu tez, nitel analize dayanan karşılaştırmalı vaka çalışmasından faydalanarak AB'nin Kıbrıs ve Libya çatışmalarındaki önleyici diplomasisini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Karşılaştırma temel olarak iki kritere dayanmaktadır: sorunların altında yatan nedenler ve ilgili tarafların tutumları ile AB'nin her bir çatışmanın kendine has özellikleri açısından uyguladığı önleyici diplomasi. AB, Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olmak için ağırlıklı olarak müzakere, arabuluculuk ve uzlaşmayı benimserken, Libya sorununda AB, Kıbrıs sorununa yönelik kullandığı üç çatışma önleme mekanizmasına ek olarak yaptırım rejimini de kullanmak zorunda kalmıştır. Genel olarak bu tez, AB'nin iki vakada çatışmayı önleme yöntemlerinin hem güçlü hem de zayıf yönleri olduğunu ve bunların AB'nin dış karar alıcıları için çatışma çözümüne dair dersler sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Just as there are conflicts encountered all around the world, there are actors like the European Union (EU) taking initiatives regarding the resolution of them. The motivation is to prevent the escalation of the tensions from turning into violence in the conflict-stricken regions. The EU has committed itself to the resolution of conflicts within and beyond its borders in accordance with the Lisbon Treaty especially in the last two decades. This dissertation seeks to analyse and assess the efficiency of the EU's preventive diplomacy in the Eastern Mediterranean region in the light of the cases of Cyprus and Libya. The engagement of the EU in the relevant region is not a coincidence. The region has witnessed various disputes arising from territorial, ethnical, tribal, demographical, and economic problems throughout the history. Through employing comparative case study based on the qualitative analysis, the dissertation aims at providing the comparison of the EU's preventive diplomacy in the Cyprus and Libya conflicts. The comparison is mainly based on the two criteria: the underlying causes of the issues along with the stances of the parties involved and the EU's preventive diplomacy implemented in terms of the unique characteristics of each conflict. While the EU has mainly adopted negotiation, mediation, and reconciliation to help resolve the Cyprus conflict, in the Libya conflict, the EU had to utilise the sanctions regime in addition to three conflict prevention mechanisms used in Cyprus conflict. Overall, this dissertation puts forward that the EU's conflict prevention in the two cases has both strengths and weaknesses, which offers lessons for the EU foreign decision-makers in conflict resolution.