Securitization of the Muslim brotherhood by Egyptian regimes: A comparison of the Nasser and Sisi era
Mısır rejimleri tarafından Müslüman kardeşlerin güvenlikleştirilmesi: Nasır ve Sisi dönemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 913302
  2. Yazar: AHMET FATHY İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL NUMAN TELCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu tez, Mısır rejimleri ile Müslüman Kardeşler arasındaki güvenlik ilişkisini, Nasır döneminde doruğa ulaşan ve 2011 devriminden sonrasında tamamen Müslüman Kardeşler'in faaliyetlerini yok etmeyi amaçlayan bir güvenlikleştirilme sürecine kadar araştırmaktadır. Çalışma, Nasır ve Sisi dönemlerinde Mısır rejimlerinin Müslüman Kardeşler hareketine karşı güvenlikleştirilme kalıpları arasında benzerlikler ve farklılıkları olduğu sonucuna varmıştır. Rejim koruma taktiklerini açıklamak için birden fazla çerçeve bulunmasına rağmen, bu tez bu kalıpları aydınlatmak için güvenlikleştirilme teorisini kullanmıştır. Terry Balzaque'nin güvenlikleştirilme teorisi ile Juha Vuori'nin demokratik olmayan ülkeler bağlamı ile güvenlikleştirilme üzerine temel eserlerine dayanarak araştırma argümanlarını teorik çerçevesine oturtmuştur. Araştırma, Mısır rejimi ile Müslüman Kardeşler arasındaki ilişkinin, grubun kuruluşundan günümüze kadar güvenlik odaklı bir form aldığını vurgulamıştır. Rejim, Müslüman Kardeşler'e dini ve hayırsever faaliyetlerde sınırlı özgürlük tanırken, grubun siyasi faaliyetlerini bastırmaya çalışmıştır. Bun durum, Mısır rejiminin Nasır dönemi ve 2011 devriminden sonra güvenlikleştirilme süreciyle Müslüman Kardeşler'in faaliyetlerini tamamen durdurma çabalarıyla kanıtlanmıştır. Bu çaba, Müslüman Kardeşler'in siyasi yeteneklerinin genişlemesiyle Mısır'daki askeri rejimin egemenliğine büyük bir tehdit oluşturması sonucunda, Mısır rejiminin Müslüman Kardeşler'e karşı şiddet içeren, olağandışı önlemler uygulamasına olanak sağlamıştır. Başka bir deyişle, Mısır'daki askeri rejimi, Müslüman Kardeşler'in siyasi alanda etkinliği arttığında harekete karşı sistematik olarak baskı uygulamıştır. Ayrıca, çalışmada Sisi rejiminin Nasırcı güvenlik stratejilerini Müslüman Kardeşlerle ilişki kurarken nasıl kullandığını vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the security relationship between the Egyptian regimes and the Muslim Brotherhood, culminating in the Nasser era and post-2011 revolution to a securitization process aimed at eradicating the Brotherhood's activities. The study concludes by finding the similarities and differences between the securitization patterns held by the Egyptian regimes towards the movement in the eras of presidents Nasser and Sisi. While multiple frameworks exist to dissect regime preservation tactics, this thesis uniquely harnesses securitization theory to illuminate these patterns. Research arguments are based on the theoretical framework of Terry Balzaque' s securitization theory and Juha Vuori's foundational work on securitization in non-democratic environments. The research emphasizes that the relationship between the Egyptian regime and the Muslim Brotherhood has taken on a security-oriented form since the group's inception up to the present day. The regime allowed limited freedom for the Brotherhood in religious and charitable activities while seeking to stifle the group's political activities. This is evidenced by the regime's efforts to completely halt the Brotherhood's activities through a successful securitization process during the Nasser era and after the 2011 revolution, which enabled the Egyptian regime to implement violent extraordinary measures against the Brotherhood following the expansion of the group's political capabilities, which posed a large threat to the rule of the military regime in Egypt. In other words, The Egyptian army regime systematically cracked down on the brotherhood whenever the group's influence grew in the political sphere. Additionally, the research highlights the utilization by the Sisi regime of Nasserist security strategies in dealing with the Brotherhood.