Antinomies of (re) production of place attachment in a large city: The case of Bahçelievler, Ankara
Büyük bir kentte yer(el) aidiyeti yeniden üretmenin çatışkıları: Ankara Bahçelievler örneği
  1. Tez No: 913326
  2. Yazar: DENİZ DİRİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, yer bağlılığı kavramını incelemekte ve bu kavramın dinamik doğası ile kişisel ve sosyal kimlik üzerindeki etkisini ele almaktadır. Belirli bir yere ait olma duygusu olarak tanımlanan yer bağlılığı, bireylerin yaşamlarına derinden kök salmış olup, yaşam tarzlarını, siyasi görüşlerini ve ideallerini şekillendirmektedir. Ancak, bu statik bir kavram değildir; değişen siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik koşullarla birlikte evrilmektedir. Bu araştırmanın amacı, yer bağlılığının oluşumu, gelişimi ve bireylerin bu değişen koşullar nedeniyle kimliklerini yeniden üretemedikleri durumlarda nasıl dönüştüğünü araştırmaktır. Bu çalışma, Bourdieu'nün alan, üçlü sermaye ve habitus teorileri ile Savage'ın seçici bağlılık kavramını kullanarak insanların yeni çevrelere nasıl uyum sağladıklarını ve yer bağlılıklarını nasıl koruduklarını incelemektedir. Bourdieu'nün çerçevesi, ekonomik, kültürel ve sosyal sermayenin biriktirilmesinin prestij ve saygınlık kazanmak için önemli olduğunu ve bunların yer bağlılığını oluşturma ve sürdürme açısından kritik olduğunu vurgulamaktadır. Yeni bir mahalleye taşınma, o mahallenin kendine özgü kurallarına uyum sağlama ve sosyal yapısına entegre olma süreci, önemli çabalar ve davranış, konuşma, sosyal çevreler gibi birçok alanda değişiklikler gerektirmektedir. Araştırma, geçmiş ile günümüz arasında kalmış ve kimliğini yeniden üretememiş bir yer olan Bahçelievler Mahallesi'ne odaklanmaktadır. 50 yaş üstü ve 30 yıldan fazla süredir mahallede yaşayan 12 kişi ile yapılan derinlemesine görüşmeler aracılığıyla, mahallenin tarihsel, kentsel ve sosyolojik değişimlerini ve bunların yer bağlılığı üzerindeki etkilerini yakalamayı amaçlamaktadır. Bulgular, yer bağlılığının yeniden üretilemediği durumlarda, değişen koşullar arasında bireylerin kimliklerini korumalarına yardımcı olan bir savunma mekanizmasına dönüştüğünü göstermektedir. Ana hipotez, yer bağlılığının değişen koşullar nedeniyle yeniden üretilemediğinde, bir savunma mekanizmasına dönüştüğüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the concept of place attachment, focusing on its dynamic nature and its impact on personal and social identity. Place attachment, the sense of belonging to a specific place, is deeply rooted in individuals lives, shaping their lifestyles, political views, and ideals. However, it is not a static concept; it evolves with changing political, social, cultural, and economic conditions. This research aims to explore the formation, development, and transformation of place attachment, particularly when individuals cannot reproduce their identities due to these changing conditions. Utilizing Bourdieu's theories of field, tripartite capital, and habitus, alongside Savages concept of selective attachment, this study examines how people adapt to new environments and maintain their place attachment. Bourdieu's framework highlights the importance of accumulating economic, cultural, and social capital to gain prestige and respectability, which are essential for forming and sustaining place attachment. The process of moving to a new neighborhood, adapting to its unique rules, and integrating into its social fabric involves significant effort and changes in behavior, speech, social circles, and more. The study focuses on the Bahçelievler Neighborhood, a place caught between the past and present, unable to reproduce its identity. Through in-depth interviews with 12 long-term residents over the age of 50, the research aims to capture the historical, urban, and sociological changes in the neighborhood and their impact on place attachment. The findings suggest that when place attachment cannot be reproduced, it transforms into a defense mechanism, helping individuals protect their identities amidst changing conditions. The main hypothesis is that place attachment, as an output of social identity construction, becomes a defense mechanism when it cannot be reproduced due to changing conditions.