Dynamics and evolution of humanitarian and development aid to Afghanistan
Afganistan'a yapılan insani ve kalkınma yardımlarının dinamikleri ve gelişimi
  1. Tez No: 913340
  2. Yazar: GÜLŞAH GÜREŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 459
Özet
Bu tez, Afganistan'a yönelik uluslararası insani ve kalkınma yardımlarının dinamiklerini ve evrimini incelemekte, bu yardımların tarihsel kökenlerinden günümüze kadar gelişimini takip etmekte ve özellikle 11 Eylül sonrası döneme odaklanmaktadır. Donörleri, yardım sağladıkları ülkelerde kalkınmayı ve uluslararası işbirliğini teşvik etme amacı güden hayırsever aktörler olarak varsayan liberal uluslararası ilişkiler kuramının aksine, bu araştırma, yardımın yalnızca yardım veren ülkeler tarafından değil, aynı zamanda yardım alan ülkeler tarafından da bir siyasi veya stratejik araç olarak görüldüğü, donör-merkezli olmayan realist uluslararası ilişkiler kuramının, Afganistan ile uluslararası yardım topluluğu arasındaki ilişkileri daha doğru bir şekilde açıkladığını ileri sürmektedir. Bu yaklaşım, hem yardım veren hem de yardım alan ülkelerin, dış yardımı bir siyasi veya stratejik araç olarak gördüğünü ve yardım ilişkilerine ulusal çıkarlarını hesaplayarak girdiklerini öne sürmektedir. Bu argümanı, Afganistan'daki yardım sağlama ve yardım almanın tarihsel süreci desteklemektedir. Birçok farklı donör, kendi jeopolitik çıkarları doğrultusunda Afganistan'a yardım sağlamış ve bu yardımları sağlarken de sıklıkla hazmetme kapasitesi, sosyo-kültürel bağlam, iç siyasi dinamikler ve uzun vadeli sürdürülebilirlik gibi konuları göz ardı etmiştir; Afganistan ise bu yardımları kendi ulusal çıkarları doğrultusunda kabul etmiştir. Ayrıca, Afganistan Maussian karşılıklılık ilkesinin yardım ilişkilerini yönettiğinin farkındadır, bu da yardım ilişkilerinde hayırseverliğe pek yer bırakmamaktadır. Afganistan'ın yardım alma pratiğindeki sorun, ülkenin genellikle uzun vadeli riskleri veya olası olumsuz sonuçları tam olarak hesaplayamaması, kısa vadeli yararları öncelikli olarak değerlendirmesi veya kişisel çıkarları peşinde koşan siyasi elitlerin, ülkenin veya halkının yararlarını gözetmeksizin kendi kazançlarına odaklanmasına izin vermesidir. Bu durum, Afganistan'ın kırılgan, yardıma bağımlı rantçı bir devlete dönüşmesine, bir yerel güç aracısından diğerine ve bir süper gücün etkisinden diğerine savrulmasına neden olmuş, Afgan halkını sürekli bir kriz ve zorluklar döngüsüne hapsetmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the dynamics and evolution of international humanitarian and development aid to Afghanistan, tracing its development from historical origins to the present day, with a focus on the post-9/11 period. Contrary to the liberal school of thought approaching aid from a donor-centric perspective with the assumption that donors are benevolent actors aiming to promote development and international cooperation through providing aid to recipient countries in need, this research argues that non-donor-centric realist school of thought treating aid as a political or strategic tool in the hands of not only aid-giving but also aid-receiving actors provides a more accurate explanation of the relationship between Afghanistan and the international aid community. This approach suggests that both aid-giving and aid-receiving countries perceive foreign aid as a political or strategic instrument and enter into aid relationship with a calculated pursuit of their national interests. This argument is supported by the historical trajectory of both aid provision and aid receipt in Afghanistan. While diverse donors have allocated aid driven by their own geopolitical interest, often overlooking Afghanistan's absorptive capacity, socio-cultural context, domestic political dynamics, and long-term sustainability, Afghanistan has accepted this aid due to its own pursuit of national interest. Moreover, Afghanistan was well aware that Maussian reciprocity governs aid relationships, leaving either little or no room for altruism. The issue with Afghanistan's aid-receiving practices is that the country often fails to fully assess the associated long-term risks or considers the possible negative consequences but prioritizes short-term benefits or allows self-interested political elites to focus on their own gains rather than those of the country or its people. This has resulted in Afghanistan becoming a fragile, aid-dependent rentier state, swinging from one local power broker to another and from one superpower's influence to another, leaving the Afghan people trapped in a persistent cycle of crises and challenges.