Individual differences based on different personality features in autobiographical memories of romantic relationships
Farklı kişilik özelliklerine dayalı bireysel farklılıkların romantik ilişkilere dair otobiyografik anılar üzerindeki etkileri
- Tez No: 913339
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, sınırda kişilik bozukluğu (SKB) özellikleri, bağlanma stilleri ve mentalizasyon arasındaki ilişkiyi inceleyerek, SKB özelliklerini aracı olarak araştırıp, romantik ilişki anıları ve yaşam öykülerinin anlatı bütünlüğüne katkıda bulunan faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Alt klinik bir örneklem kullanılarak gerçekleştirilen araştırma, SKB'de anlatı bütünlüğü konusundaki mevcut bilgileri genişletmeyi, bozuklukla ilişkili önemli kişilerarası zorlukları ilişki anılarına odaklanarak vurgulamayı amaçlamaktadır. Bulgular, SKB özelliklerinin bağlanma kaygısı ile romantik ilişki anıları veya yaşam öykülerinin anlatı bütünlüğü arasındaki ilişkiyi aracılık etmediğini göstermektedir. Ayrıca, SKB özelliklerinin mentalizasyon ile romantik ilişki anılarının anlatı bütünlüğü arasındaki ilişkiyi de aracılık etmediği bulunmuştur. Ancak, bağlanma kaygısı ve mentalizasyon, SKB özellikleri ile birlikte, romantik ilişki anılarında bozulmuş anlatı bütünlüğünü önemli ölçüde öngörmektedir. Bağlanma kaygısı ve mentalizasyon kontrol edildiğinde, SKB özellikleri romantik ilişki anılarının anlatı bütünlüğünü anlamlı bir şekilde öngörmemektedir. Özellikle, bağlanma kaygısı, yaşam öykülerinin nedensel-motivasyonel bütünlüğünü anlamlı bir şekilde öngörmektedir. Bu çalışma, SKB özelliklerine sahip bireylerde anlatı bütünlüğünü anlamada bağlanma kaygısı ve mentalizasyon kapasitesinin önemini vurgulamakta, gelecekteki araştırmalarda SKB ve anlatı bütünlüğü arasındaki ilişkiyi anlamada bu değişkenlerin dikkate alınmasının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between borderline personality disorder (BPD) features, attachment styles, and mentalization, focusing on revealing factors contributing to the narrative coherence of romantic relationship memories and life stories, by investigating BPD features as a mediator. Using a sub-clinical sample, the research aims to expand current knowledge on narrative coherence in BPD, highlighting the significant interpersonal challenges associated with the disorder by focusing on relationship memories. The findings suggest that BPD features do not mediate the relationship between attachment anxiety and the narrative coherence of either romantic relationship memories or life stories. Additionally, BPD features do not mediate the relationship between mentalization and the narrative coherence of romantic relationship memories. However, attachment anxiety and mentalization, along with BPD features, significantly predict impaired narrative coherence in romantic relationship memories. When controlling for attachment anxiety and mentalization, BPD features do not significantly predict the narrative coherence of romantic relationship memories. Notably, attachment anxiety significantly predicts the causal-motivational coherence of life stories. This study underscores the importance of attachment anxiety and mentalization capacity in understanding narrative coherence in individuals with BPD features, emphasizing the need to consider these variables in future research exploring the relationship between BPD and narrative coherence.