The analysis of greenhouse gas emissions caused by individuals in Turkiye from a time-use perspective
Türkiye'deki bireylerin neden olduğu sera gazı emisyonlarının zaman kullanımı perspektifinden analizi
  1. Tez No: 913345
  2. Yazar: BETÜL ÖZTÜRK GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Paris Anlaşması, küresel ortalama sıcaklık artışını uzun vadeli ortalamaya kıyasla 2 santigrat derecenin altında sınırlamayı amaçlamaktadır. Türkiye, iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum için 2021 yılında Paris Anlaşmasını onaylamış ve 2053 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma taahhüdünde bulunmuştur. O tarihten bu yana Türkiye'de iklim politikalarının kararlaştırılması ve uygulanması ivme kazanmıştır. Türkiye'de hanelerin neden olduğu sera gazı emisyonları son tüketicilerin neden olduğu toplam emisyonların %59'unu oluşturmaktadır. Ayrıca, bireylerin zaman kullanım alışkanlıkları, tüketim tercihlerinin önemli bir belirleyicisidir. Bu nedenle, bu çalışma Türkiye'de bireylerin günlük zaman kullanım tercihlerinin çevresel etkilerini analiz etmektedir. Bu amaçla, çevresel olarak genişletilmiş girdi-çıktı tablosu EXIOBASE ve TÜİK Zaman Kullanım Anketini, TÜİK Hanehalkı Bütçe Anketleri yardımıyla harmonize ettik. Ardından, bireylerin zaman kullanım faaliyetlerinin saatlik sera gazı emisyon yoğunluklarını hesapladık. Sonraki adımda, bireylerin zaman kullanım alışkanlıklarını ve buna bağlı sera gazı emisyonlarını demografik gruplara göre tanımladık. Bu çalışma, gelişmekte olan bir ekonomi olan Türkiye'de sera gazı emisyonlarını zaman kullanımı perspektifinden analiz eden ilk çalışmadır. Çalışmada yüksek sera gazı emisyon yoğunluğu sergileyen faaliyet kategorileri belirlenerek bu tür faaliyetlerde kullanılan ürünlerin sera gazı içeriğini azaltma ihtiyacı vurgulanmaktadır. Ulaşılan sonuçlar, farklı demografik grupların zaman kullanım bileşimlerini değiştirerek sera gazı emisyonlarını azaltmak için çeşitli olasılıklara işaret etmektedir. Bu çalışma, politika önerilerini yerelleştirerek ve çeşitli demografik grupların ihtiyaçlarını belirleyerek, bireylerin çevre dostu alışkanlıklar edinmelerini ve karbon ayak izlerini azaltmalarını sağlamak için politika yapıcılara bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Paris Agreement aims to limit the global average temperature increase to below 2 degrees Celsius compared to the long-term average. Türkiye ratified the Paris Agreement in 2021 to combat and adapt to climate change and pledged to achieve net-zero emissions by 2053. Since then, the decision and implementation of climate policies have gained momentum in Türkiye. In Türkiye, households account for 59% of the total emissions caused by end-consumers. Also, the time-use habits of individuals are important determinants of consumption preferences. Therefore, this study analyses the environmental impact of individuals' daily time-use preferences in Türkiye. For this purpose, we harmonise the environmentally extended input-output table EXIOBASE and the TURKSTAT Time-Use Survey with the assistance of the TURKSTAT Household Budget Surveys. Subsequently, we calculate the hourly greenhouse gas emissions of individuals' time-use activities. In the following step, we describe the time-use habits of individuals and the associated carbon footprints by demographic groups. This study is the first to analyse carbon footprints from a time-use perspective in a developing economy, Türkiye. The study, first, identifies the activity categories that exhibit high GHG emission intensity, highlighting the need to reduce the GHG content of the products used in such activities. Second, the results point out several possibilities for reducing GHG emissions by changing the time-use compositions of different demographic groups. By localising policy recommendations and identifying the needs of various demographic groups, this study offers a roadmap for policymakers to enable individuals to adopt environmentally friendly habits and reduce their carbon footprints.