Investigating the role of a teacher professional development programme in cultivating 21st-century skills in a flipped learning EFL environment: Towards a framework
Ters-yüz eğitim modeli ile İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği bir ortamda 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesinde bir öğretmen mesleki gelişim programının rolünün incelenmesi: Bir çerçeveye doğru
- Tez No: 913352
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu doktora tezi, bir Öğretmen Mesleki Gelişim (ÖMG) programının, Ters Yüz çevrilmiş İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği bir ortamda 21. yüzyıl becerilerinin hayata geçirilmesini teşvik etmede nasıl bir role sahip olabileceğini araştırmaktadır. ÖMG'ye sosyokültürel bir yaklaşım getiren araştırma, 21. yüzyıl becerilerinden 4C'nin (eleştirel düşünme, yaratıcılık, iletişim ve işbirliğinin) beş yabancı dil eğitmeni tarafından uygulamalarında nasıl geliştirildiğini ve bu becerilerin üniversite hazırlık okulu öğrencileri tarafından çevrimiçi ters çevrilmiş İngilizce derslerinde nasıl hayata geçirildiğini araştırmıştır. Yorumlayıcı bir araştırma paradigmasından yola çıkan araştırma, İngilizce öğretiminde ÖMG ile 21. yüzyıl uygulamaları arasındaki bağlantıyı keşfetmek ve açıklamak için öntest ve sontest anketi, röportajları, haftalık ders değerlendirmeleri, ders planlarını, ders materyallerini ve sınıf gözlemlerini içeren karma bir tasarım kullanmıştır. Araştırma, bu becerilerin geliştirilmesinin sürdürülebilirliğini etkileyen mikro, orta ve makro bağlamsal faktörleri dikkate alarak 21. yüzyıl becerilerini yabancı dil derslerine entegre etmekte ÖMG'nin faydalarının altını çizmektedir. Ayrıca araştırma, 21. yüzyıl becerileriyle öğretimin birçok fırsatı da beraberinde getirdiğini, aynı zamanda bağlamsal faktörlere ilişkin bazı zorlukları olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Ayrıca araştırma, ters-yüz öğrenme modelinin 4C'nin başarılı entegrasyonuna katkıda bulunduğunu, uzaktan eğitimin ise bu süreci karmaşıklaştırdığını tespit etmiştir. Çeşitli kaynaklardan toplanan verilerin ayrıntılı analizi, öğretme ve öğrenme uygulamalarını 21. yüzyıl becerileriyle hizalamada mikro, orta ve makro bağlamsal faktörlerin rolünü tanıyan ve bu becerilerin İngilizce eğitimine başarılı bir şekilde entegrasyonu için aşinalık, işlevselleştirme, dışsallaştırma ve içselleştirme süreçlerini vurgulayan FOCUS-4C öğretmen mesleki gelişim çerçevesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates what role a Teacher Professional Development programme might have in fostering the enactment of 21st-century skills in a Flipped Learning EFL environment. Employing a sociocultural approach to TPD, the research explored how the 4C, namely critical thinking, creativity, communication, and collaboration, of 21st-century skills were cultivated by five EFL instructors in their practices and how these skills were enacted by university preparatory school students in their online flipped EFL lessons. Drawing from an interpretive research paradigm, the research employed a mixed design involving a pre-post test survey, interviews, weekly reflections, lesson plans, lesson artifacts, and classroom observations to explore and explain the link between TPD and the implementation of 21st-century skills in EFL classrooms. The research underscores the benefits of TPD in integrating 21st-century skills in EFL classes by taking into consideration the micro, meso, and macro contextual factors that impact the sustainability of cultivating these skills. Moreover, the research showed that teaching with 21st-century skills brings about many opportunities as well as some drawbacks regarding contextual factors. Also, the research found that FL contributes to the successful integration of the 4C, while distance education complicates this process. The detailed analysis of the data gathered from various sources suggests the FOCUS-4C teacher professional development framework that recognizes the role of micro, meso, and macro contextual factors in aligning the teaching & learning practices with 21st-century skills and highlights familiarization, operationalization, externalization, and internalization processes for successful integration of these skills in EFL education.