Impact of Unorthodox monetary policy on sectoral international trade performance
Türkiye'nin uyguladığı heterodoks (Ortodoks olmayan) para politikasının uluslararası ticaret performansına sektörel etkisi
  1. Tez No: 913353
  2. Yazar: İSLAM ALAYBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ERHAN, DOÇ. DR. ATİLLA ÇİFTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Uluslararası Ticaret, Econometrics, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de uygulanan heterodoks para politikasının sektörel dış ticaret performansı üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin Ocak 2010 – Mayıs 2023 dönemine ait sektörel dış ticaret verileri analiz edilmektedir. Ülkenin sektörel düzeyde tüm uluslararası ticaret hacminin büyük bir kısmını (%99) oluşturan tarım ve ormancılık, madencilik ve taş ocakçılığı, imalat sanayi ile toptan ve perakende sektörlerinin aylık ihracat ve ithalat verileri, döviz kurları, Türkiye Merkez Bankası fonlama maliyeti (faiz oranları) ile AB ve Türkiye üretim endeksleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında tüm sektörler ARDL sınır testi yöntemiyle analiz edilerek ilgili değişkenler uzun ve kısa dönemli modellerle tahmin edilmiştir. Heterodoks para politikası uygulamalarının geçerli olduğu aralık, Mart 2021 ile Mayıs 2023 arasındaki verilerin olduğu dönem olarak tanımlanmıştır. Bulgular, Türk lirasının sepet döviz kuru endeksi karşısındaki değer kaybı ile bütün sektörlerin ihracat verileri arasında pozitif korelasyon olduğunu, fonlama maliyeti (faiz oranları) ile ithalat arasında ise negatif korelasyon olduğunu göstermektedir. AB ve Türkiye'nin üretim endekslerindeki artışlar hem ihracatı hem de ithalatı olumlu etkilemiştir. Heterodok para politikaları uygulaması, toptan ve perakende sektörünün ithalatı hariç tüm sektörlerin hem ihracat hem de ithalatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Kontrol değişkeni olarak incelenen makroekonomik faktörlerin farklı sektörlerdeki duyarlılığı incelendiğinde, etkilerinin sektörel özelliklere göre farklılık gösterdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of unorthodox monetary policy implemented in Turkey on sectoral foreign trade performance. In this study, Turkey's sectoral foreign trade data for the period January 2010 – May 2023 are analyzed. Monthly exports and imports data of agriculture and forestry, mining and quarrying, manufacturing industry and wholesale and retailing sectors, which contain a large portion (%99) of the country's whole international trade volume at sectoral level, are analyzed using exchange rates, funding cost of central bank of Turkey (interest rates) and production indices of EU and Turkey. Within the scope of the study, the relevant variables were estimated with long and short-run models by applying the ARDL bounds test by analyzing the sectors. Unorthodox monetary policy is corresponding to the latest observations between March 2021 to May 2023. The findings show that Turkish Lira depreciation against the basket exchange rate index and exports in most sectors are positively correlated, while funding cost (interest rates) and imports are negatively correlated. Increases in production indices of EU and Turkey have a positive effect on both exports and imports. The unorthodox period dummy shows that this period had a significant effect on both exports and imports of all sectors excluding wholesale and retail imports. An analysis of the sensitivity of different sectors to the macroeconomic factors studied as control variables reveals that their impact varies according to sectoral characteristics.