An ethical approach to anti-money laundering regulations: A framework for Organisation of Islamic Cooperation countries
Karapara aklama ile mücadele düzenlemelerine etik bir yaklaşım: İslam İş Birliği Teşkilatı ülkeleri için yeni bir çerçeve
  1. Tez No: 913373
  2. Yazar: ENDER TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Felsefe, Maliye, Economics, Philosophy, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, kara para aklamayla mücadelede bütüncül, tutarlı ve kapsamlı bir çerçeve sunan İslami sistem ve tecrübe ile bu alandaki küresel tecrübenin birleştirilmesiyle mümkün olabilecek kara paranın aklanmasının önlenmesi konusunda yeni bir etik çerçeve sunmaktadır. Günümüzde kara para aklama ile mücadele yoluyla suçlara karşı birçok standart ve birim bulunmasına rağmen, bu mücadele insanoğlunun ve etik sisteminin varoluşsal gerçekliği ile tam olarak bütünleşmiş değildir. Çağdaş dünya, kara para aklamaya karşı mücadele bağlamında, iyi ve kötünün yalnızca özgün bir etkisi olmayan duygular olup olmadığı veya temel bir gerçekliğe güçlü bir şekilde bağlı olup olmadığı konusunda pek bir şey söylememektedir. Bunun doğal bir sonucu olarak, günümüzdeki kara paranın aklanmasının önlenmesi faaliyetleri, kolluk kuvvetleri ve istihbarat faaliyetleri ile sınırlıdır; bu yapı ise ekonomi politikaları, ahlak öğretimi, akademik çalışmalar gibi hayatın tüm alanlarını ilgilendiren alanlardaki araçlar kullanılarak aklama ve dolayısıyla suçla mücadele açısından bütüncül bir çerçeve sunamamaktadır. Bu çalışma, İslam'ın kara para aklamayla mücadele için entelektüel, ekonomik, finansal, etik ve diğer ilgili alanları bütünleştiren ve insanın orijinal ve ontolojik gerçekliğine dayanan bir çerçeve sağladığını göstermektedir. Bu amaçla, çalışma kapsamında, ikinci literatür irdelenmiş, kara para aklama ile mücadele alanıyla ilgili yetkililerle yapılan anket değerlendirilmiş, günümüzdeki kara para aklama ile mücadele çerçevesi ile İslami etik sistemi arasında bir boşluk analizi yapılmış, hem İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkeleri hem de diğer ülkelerin kara para aklama ile mücadelede daha üst seviyeye ulaşma konusunda birbirlerini destekleyebilecekleri potansiyel iyileştirme alanları belirlenmiştir. Bu analizlere dayanarak, çalışma kara para aklamaya karşı mücadelede yeni bir etik çerçeve önermekte ve İİT ülkelerinin ve diğer ülkelerin birbirlerinden ve İslam'ın temel öğretilerinden öğrenecekleri çok şey olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a new ethical framework for anti-money laundering (AML) that can be possible by combining Islamic system and experience, that offers a holistic, consistent, and comprehensive framework in the fight against money laundering with the global experience in this field. Although today, there are many standards and units against crimes through the fight against money laundering, this struggle has not been fully integrated with the ontological reality of the human beings and their ethical system. The contemporary world does not say much in the context of the fight against money laundering, whether good and evil are merely epiphenomenal feelings or whether they are strongly tied to a fundamental reality. As a natural consequence of this, contemporary anti-money laundering activities are mainly limited to law enforcement and intelligence activities; and this structure cannot present a holistic framework in terms of combating money laundering and thus crime by using instruments in fields that concern all aspects of life, such as economic policies, moral teaching, and academic studies. This study demonstrates how Islam provides a framework for combating money laundering, integrating the intellectual, economic, financial, ethical, and other related fields, and based on the original and ontological reality of man. To achieve this objective, the study delves into secondary literature, conducts a survey involving professionals in the field of anti-money laundering (AML), and performs a gap analysis comparing the modern AML framework with the Islamic ethical system. It also identifies areas where potential improvements can be made, where both the Organization of Islamic Cooperation (OIC) countries and other countries can support each other in reaching a higher level in the fight against money laundering. Based on these analyses, the study proposes a new framework in the fight against money laundering and concludes that both OIC and non-OIC countries have a lot to learn from each other and from the core teachings of Islam.