Eksozomların kolşisin ile birlikte etkisinin meme kanseri hücrehattında mikrotübüller üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of exosomes together with colchicine onmicrotubules in breast cancer cell line
- Tez No: 913372
- Danışmanlar: PROF. DR. AFİG BERDELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık teşhis edilen ve en fazla ölümle sonuçlannan kanserdir. Tüm ökaryotik hücrelerin hücre iskeletinin temelini oluşturan mikrotübüller, dinamik bir yapıya sahip α- ve β-tübülin heterodimerlerinden oluşmaktadır. Hücre içi taşıma ve mitoz gibi birçok hücresel olayda yer almalarından dolayı, özellikle meme kanser tedavisinde antimitotik ajanlar sıkça kullanılmaktadır. Biyoaktif doğal bir alkaloid ajanı olan kolşisin, ağrıyı tedavi etmek ve doku şişkinliğini azaltmak için kullanılan anti-inflamatuar ilaçtır. Kolşisinin terapötik etki mekanizması, mikrotübül düzeneğini bozarak hücre bölünmesini engellemektedir. Kolşisinin toksisitesi ve dar terapötik indeksi nedeniyle kanser tedvisinde klinik uygulamaları kabul edilmemiştir. Eksozomlar, ökaryotik hücreler tarafından hücre dışı mikroçevreye salgılanan ve tüm vücut sıvılarından elde edilebilen doğal nanoparçacıklardır. Bu tez çalışmasında mikrotübül inhibitörü olan kolşisininin, koruyucu özllik sergileyebilen eksozomlar ile birlikte verilerek tübülin genleri üzerinden meme kanseride terapötik etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda kolşisinin meme kanseri hücre hattında sitotoksik etkisinin eksozomlarla birlikte verildiğinde azaldığı, tübülin gen ifadelerini arttırdığı saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tübülin genlerinin ekspresyonlarına bakılarak, eksozomların kolşisinin meme kanseri hücreleri üzerindeki toksisitesine karşı koruyucu özellik gösterebiliyor olabileceği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most commonly diagnosed cancer in women and the leading cause of death. Microtubules form the basis of the cytoskeleton of all eukaryotic cells, which consist of α- and β-tubulin heterodimers with a dynamic structure. Antimitotic agents are frequently used in breast cancer treatment, since they are involved in many cellular events such as intracellular transport and mitosis. A bioactive natural alkaloid agent colchicine is an anti-inflammatory drug used to treat pain and reduce tissue swelling. The therapeutic mechanism of action of colchicine is to prevent cell division by disrupting the microtubule mechanism. Because of its toxicity and narrow therapeutic index, its clinical applications in cancer treatment have not been accepted. Exosomes are natural nanoparticles secreted by eukaryotic cells into the extracellular microenvironment and can be obtained from all body fluids. In this study, the therapeutic effects of colchicine treatment together with exosomes that can exhibit protective properties, on breast cancer were investigated through tubulin genes. As a result of the study, it was determined that the cytotoxic effect of colchicine on the breast cancer cell line decreased when given with exosomes and increased tubulin gene expressions. According to the results obtained by evaluating the expression of tubulin genes, it was revealed that exosomes may have protective properties against the toxicity of colchicine on breast cancer cells.