Psychosis from a secondary perspective: Contributions of philosophy to the practice of psychiatry
İkincil bakış açısından psikoz: Felsefenin psikiyatri pratiğine katkıları
- Tez No: 913383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ FEVZİ ZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geleneksel üçüncü şahıs semptom odaklı tanı-tedavi yöntemleri, psikotik hastaların öznel deneyimlerini yeterince ele almamakta; indirgemeci biyopsikiyatri, öznel deneyimleri ve tedavi zorluklarını kapsamlı bir şekilde değerlendirememektedir. Alternatif olarak sunulan birinci şahıs bakış açısı uygulamaları ve biyopsikososyal model de bilimsel paradigmayla uyumsuzluk içinde hareket etmekte ve teşhis-tedavi hedeflerini belirlemede başarısız olmaktadır. Buna karşın, birinci ve üçüncü şahıs perspektiflerinin eksikliklerini gidermek için literatüre yönelik çağrılar, çağdaş akademik dünyada yapılmaktadır. Bu çağrılara cevap olarak, Michael Paunen'in tanımlarına dayanan ikinci şahıs bakış açısına dayalı yeni bir yaklaşım psikoz için önerilmektedir. Bu yaklaşım, nöro-psiko- fenomenolojik, öznelerarası ve empatik bir çerçeve sunarak, psikotik hastaların öznel deneyimlerinin bilimsel yöntemlerle tanı ve tedavisini amaçlamaktadır. Süreç, hasta- hasta yakını-klinisyen ve diğer uzmanlar ağı etrafında yapılandırılır. Hastanın epistemik erişimi ya da öznelliği, Sanal Gerçeklik (VR), uzmanın kendi içsel kaynaklarının kullanımı (hayal gücü ve kişisel deneyimi) ve aile yakınlarının sürece dahil edilmesiyle desteklenmeye çalışılır. Bu yaklaşımla, uzman hastadan alamadığı bilgilere erişerek bilimsel bilgisini hastaya özel içgörüsüyle birleştirir. Ailelere verilen basit psikoeğitim, tedavinin evde de yapılandırılmasını hedefler. Diğer uzmanlar da sürece dahil edilerek, ikinci şahıs bakışına özel, ortak entelektüel dikkat yoluyla psikozla ilgili en son bilimsel bilgiler ve uzmanların kişisel deneyimleri paylaşılır; böylece interdisipliner bir diyalog kurulur. Baskın model ve bilimsel olmayan modellerin aksine, bu yaklaşım öznel deneyim odaklı, bilimsel ve öznel bakış açılarının olumlu yönlerini birleştirmeyi hedefler. Kişiye uygun tanı-tedavi sürecinin entegre edildiği bu yeni model; dinamik, profesyonel ve öznelerarası deneyimlerin anlaşılmasını artırmayı ve kişiye özel bir tanı-tedavi modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional third-person symptom-based diagnostic-treatment methods do not adequately address the subjective experiences of psychotic patients; reductionist biopsychiatry fails to comprehensively assess subjective experiences and treatment difficulties. Alternatively, first-person perspective practices and the biopsychosocial model are also incompatible with the scientific paradigm and fail to identify diagnostic-treatment goals. Nevertheless, calls to address the shortcomings of first- and third-person perspectives persist in the contemporary academic world. In response to these calls, a new approach to psychosis based on a second-person perspective is proposed. This approach provides a neuro-psycho-phenomenological, intersubjective, and empathic framework for the diagnosis and treatment of the subjective experiences of psychotic patients through scientific methods. The process is structured around a network of patients, relatives, clinicians, and other specialists. The epistemic access or subjectivity of the patient is supported through Virtual Reality (VR), the use of the expert's own internal resources (imagination and personal experience), and the inclusion of family members in the process. This approach allows the expert to access information not readily available from the patient, combining scientific knowledge with their patient-specific insights. Simple psychoeducation for families aims to structure the treatment at home. By involving other specialists, the latest scientific knowledge about psychosis and the personal experiences of the specialists are shared through joint intellectual attention, thus fostering an interdisciplinary dialogue. In contrast to the dominant model and non-scientific models, this approach is subjective experience-oriented and aims to combine the positive aspects of scientific and subjective perspectives. By integrating a personalized diagnosis-treatment process, this new model seeks to enhance the understanding of dynamic, professional, and intersubjective experiences and to develop a personalized diagnosis-treatment model.