The impact of compulsory distance education in fostering self-regulated vocabulary learning
Zorunlu uzaktan eğitimin öğrencilerin kelime öğrenimi için öz-düzenleme becerilerinin gelişimi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 913389
  2. Yazar: SEVDE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SERKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, 2023-2024 akademik yılı güz döneminde zorunlu uzaktan eğitimin öğrencilerin öz-düzenleyici kelime öğrenme stratejilerinin kullanmalarını teşvik edip etmediğini araştırmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, kelime öğrenme stratejilerinin farklı eğitim ortamlarından (çevrimiçi ve yüz yüze) nasıl etkilendiğini araştırmak ve Türk İngilizce öğretmenliği lisans öğrencilerinde öz-düzenleyici kelime öğrenme stratejilerini teşvik etmeye odaklanmaktır. Hem nicel hem de nitel veri toplama yöntemlerini birleştiren karma bir yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Nicel veriler Kelime Öğrenme Stratejileri Envanteri kullanılarak toplanmış ve SPSS-21 Programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler için içerik analizi yapılmış ve temalar halinde sunulmuştur. Bulgular, öğrencilerin çevrimiçi ortama kıyasla geleneksel yüz yüze ortamda öz-düzenleyici kelime öğrenme stratejilerini daha fazla kullandıklarını göstermektedir. Çevrimiçi ortamda cinsiyetler arasında öz-düzenleyici kelime öğrenme stratejilerinin kullanımı açısından anlamlı bir fark bulunmazken, kız öğrenciler geleneksel yüz yüze ortamda daha yüksek oranda öz-düzenleyici kelime öğrenme stratejileri uygulaması göstermiştir. Son olarak, veri analiziler ayrıca bilişsel ve bellek alt faktör stratejilerinin öğrenciler tarafından en çok uygulandığını, üstbilişsel ve sosyal/duyuşsal stratejilerin ise hem çevrimiçi hem de yüz yüze ortamlarda çok fazla kullanılmadığını göstermiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler de nicel bulguları desteklemektedir. Bu araştırma, çevrimiçi eğitim sırasında kelime öğreniminde strateji öğretiminin önemini vurgulamakta ve bunun nasıl yapılacağına dair öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether compulsory distance education (CDE) fosters students' usage of self-regulated vocabulary learning strategies (SRVLS) during the fall semester of the 2023-2024 academic year. The primary aim of this research is to explore how VLS are influenced by different educational settings (online and face to face) with a focus on fostering self-regulated VLS in undergraduate Turkish ELT students. A mixed-methods approach was adopted, combining both quantitative and qualitative data collection methods. Quantitative data were gathered using The Strategies Inventory for Vocabulary Learning (SIVL), and analyzed through SPSS-21 Program. Content analysis was performed for qualitative data obtained from semi-structured interviews and presented in themes. The findings suggest that students engage in self-regulated VLSs more in a traditional face-to-face setting when compared to an online setting. While there was no significant difference between genders in online setting about their usage of SRVLS, female students showed higher rate of SRVLS practice in traditional face-to-face setting. Finally, our data analysis also showed that cognitive and memory sub-factor strategies are practiced the most by students while metacognitive and socio/affective strategies were not used as much both in online and face-to-face settings. The qualitative data obtained from the semi-structured interviews further corroborates the quantitative findings. This research highlights the importance of strategy instruction in vocabulary learning during online education providing recommendations on how to do so.