İki farklı intravezikal basınçta kullanılan %1.5 glisin solüsyonuna bağlı komplikasyonların tedavisinde sodyum benzoatın etkileri: Deneysel transüretral prostat rezeksiyon modeli
  1. Tez No: 91343
  2. Yazar: HATİCE BAŞYILDIZ YAĞMURDUR
  3. Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
7.ÖZET Amaç: Biz bu çalışmamızda, iki farklı intravezikal basınçta uygulanan % 1.5 glisin solüsyonuna bağlı komplikasyonları ve bu komplikasyonlar üzerine sodyum benzoatın tedavi edici etkisini deneysel olarak TURP modeli oluşturarak tavşanlar üzerinde araştırmayı planladık. Materyal ve metod:Bu deneysel çalışmada, ağırlıkları 1500-2800 g arasında değişen toplam 36 adet Yeni Zelanda türü yetişkin erkek tavşan kullanıldı. Tavşanlar randomize olarak 4 gruba ayrıldı. Grup 1 ve 2; 500 mi % 1.5 glisin solüsyonu ile 30 dk boyunca iniğe edilip, Grup 2'ye irrigasyondan hemen sonra 500 mg/kg (p.o.) sodyum benzoat tedavisi verildi. Grup 3 ve 4; 500 mi % 1.5 glisin solüsyonu ile 60 dk boyunca iniğe edilip, Grup 4'e Grup 2 gibi tedavi verildi. Grup 1, 2 ve Grup 3, 4'de irrigasyon boyunca mesane içi basınçları sırasıyla 12 ve 4 mmHg olacak şekilde sabitti. İrrigasyon öncesi ve irrigasyon sonrası 4 ve 24.saatlerde kan amonyak, üre, sodyum, potasyum, hb-htc ve trombosit değerlerine bakıldı. EKG değişiklikleri monitörize edildi. SonuçlanMesanenin imge edildiği basınçtan bağımsız olarak, irrigasyon sonrası erken dönemdeki amonyak ve üre yükselmelerini önlemede sodyum benzoat tedavisi oldukça etkindir. İrrigasyon sonrası erken dönemdeki hiponatremiyi, geç dönemde ise amonyak ve üre yükselmelerini önlemede sodyum benzoat, mesane içi irrigasyonu düşük basınçla yapıldığında etkindir. Sodyum benzoat tedavisi ile hem erken hem de geç dönemlerde ortaya çıkan hiperkalemi önlenebilir. Ayrıca tedavi alan gruplarda hemodinamik denge daha iyi korunmaktadır. KaranSodyum benzoat gerek TURP sendromu belirtileri ortaya çıktığında teröpatik olarak gerekse TURP sendromu için yüksek risk taşıyan 54hastalarda profilaktik olarak kullanılabilir. 55
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Aim of the study:ln this study, we investigated the complications of 1.5% glycine using two different intravesical pressures and the therapeutic effects of sodium benzoate on these complications in experimental TURP model as well. Materials and methods:36 adult male New Zealand rabbits with a body weight ranging from 1500-2800 g were used. The rabbits were randomly allocated to four groups. In Group 1 and 2; 500 ml 1.5% glycine was used as irrigating fluid during 30 min, but only Group 2 had 500 mg/kg sodium benzoate treatment (p.o) immediately after irrigation. In Group 3 and 4; 500 ml 1.5% glycine was used as irrigating fluid during 60 min, but only Group 4 had treatment as Group 2. Intravesical pressures during irrigation in Group 1, 2 and Group 3, 4 were 12 and 4 mmHg, respectively. Ammonia, urea, sodium, potassium, hb-htc and pit values were studied at preirrigation and postirrigation 4 th and 24 th hours. ECG changes were monitorised during irrigation. Results:Sodium benzoate treatment was very effective for prevention of increases in ammonia and urea levels at early postirrigation period without effect of intravesical pressure. Only in the case of lower intravesical pressures sodium benzoate treatment was effective for prevention of hyponatremia and increases in ammonia and urea levels at early postirrigation and late postirrigation periods, respectively. Hyperkalemia, in both early and late postirrigation periods, was prevented by sodium benzoate treatment. Haemodynamic stability was effectively enabled in treatment groups. 56Conclusion:Sodium benzoate can be used both therapeuticly if the signs of TURP syndrome occurs and prophylactically for the high risk patients. 57