İlköğretim matematik öğretmenliği öğrencilerinin merkezi sınavlardaki origami soruları hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of primary school mathematics teaching students' opinions about origami questions in central exams
  1. Tez No: 913432
  2. Yazar: GÜLSÜM DENİZ ÖZMUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL ÜNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmenliği birinci sınıfa kayıt yaptıran öğrencilerin LGS ve YKS gibi merkezi sınavlarda sorulan kâğıt katlama soruları hakkındaki görüşlerini değerlendirmektir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de bir devlet üniversitesinde Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı birinci sınıfa kayıt yaptıran 60 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri iki aşamada toplanmıştır. Birinci aşamada erişime açık olan LGS, YKS, MSÜ, KPSS ve ALES gibi merkezi sınavlarda sorulan kâğıt katlama soruları toplanmıştır. İkinci aşamada ise uzman görüşü doğrultusunda, araştırmacı tarafından 12 tane açık uçlu sorudan meydana gelen görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırmanın bulguları; merkezi sınavlarda çıkmış kâğıt katlama soru örnekleri ile öğrenme alanları arasındaki ilişki, katılımcıların merkezi sınavlarda sorulan kâğıt katlama soruları hakkındaki görüşleri, okul matematiğinde karşılaştıkları kâğıt katlama etkinlikleri hakkındaki görüşleri, öğretmenlerin kâğıt katlama sorularına dair performanslarının katılımcılar tarafından değerlendirilmesi ve öğrencilerin kâğıt katlama sorularını çözme becerilerine dair yeterliliklerinin değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Elde edilen bulgulara göre katılımcıların merkezi sınavlarda ve okul matematiğinde karşılaştıkları kâğıt katlama sorularını önemsedikleri görülmüştür. Kâğıt katlama soruları merkezi sınavlarda geometri ve cebir öğrenme alanı ile sınırlı olmasına karşın diğer öğrenme alanlarında sorular sorulması yönünde katılımcıların görüş bildirmeleri, matematikle kâğıt katlama arasında güçlü bir ilişki kurduklarını işaret etmiştir. Sınavlara hazırlık sürecinde kâğıt katlama sorularını nasıl çözeceklerine dair kendileri bir çözüm üretmiş, zira öğretmenlerin yeterince deneyime sahip olmadıklarını belirtip soru çözme sürecini kendileri organize edebilmede başarılı oldukları için öğretmene pek ihtiyaç duymamışlardır. Kâğıt katlama sorularını çözmede gösterdikleri performans dikkate alındığında kendi kendine öğrenme düzeylerini geliştirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the opinions of first-year primary school mathematics teaching students about paper folding questions asked in central exams such as LGS and YKS. In this research, a case study design, which is one of the qualitative research methods, was used. The study group of the research consisted of 60 students enrolled in the first year of the Primary School Mathematics Teaching Program of the Faculty of Education at a state university in Turkey. The data of the research was collected in two stages. First, paper folding questions asked in central exams such as LGS, YKS, MSÜ, KPSS and ALES, which are open to access, were collected. Second, an interview form consisting of 12 open-ended questions was prepared by the researcher in line with expert opinion. The findings of the research; The study consists of the relationship between the paper folding question samples in central exams and the learning areas, their opinions about the paper folding questions asked in central exams, their opinions about the paper folding activities they encountered in school mathematics, the evaluation of the performance of the teachers on the paper folding questions and the evaluation of the students' competence in solving the paper folding questions. According to the findings, it was seen that the participants cared about the paper folding questions they encountered in central exams and school mathematics. Although the paper folding questions were limited to the geometry and algebra learning areas in central exams, the participants' opinions that questions should be asked in other learning areas indicated that they established a strong relationship between mathematics and paper folding. During the preparation process for the exams, they produced their own solutions on how to solve the paper folding questions, because they stated that the teachers did not have enough experience and they were successful in organizing the question solving process themselves, so they did not need a teacher. When their performance in solving the paper folding questions was taken into consideration, it was seen that they improved their self-learning levels.