The Contiguity effect in the probed recall task: Enhanced encoding and event segmentation
Yoklamalı hatırlama deneyinde yakınlık etkisi: Güçlendirilmiş kodlama ve olay segmentasyonu
  1. Tez No: 913447
  2. Yazar: KARYA İLKİM EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KILIÇ ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hatırlama belleği literatüründe çalışılan bir öğe hatırlandığında onun ardı sıra hatırlanacak öğelerin çalışılan öğeye yakın pozisyonlardan gelmesine yakınlık etkisi denir. Bu etki çoğunlukla hatırlanan öğeden hemen sonra çalışılmış öğenin hemen önce çalışılana göre daha çok hatırlanması (asimetri) eşliğinde gözlenir ve geniş zaman aralıklarında kaybolmaz. Yakınlık etkisini açıklayan modeller nedensel ve nedensel olmayan modeller olarak iki gruba ayrılmıştır. Nedensel modeller hatırlanan bir öğe ya da kelimenin bir diğer öğenin hatırlanmasına ipucu olarak görev görerek neden olduğunu öne sürer. Nedensel olmayan modeller ise bir öğenin hatırlanmasının diğer öğenin hatırlanmasından bağımsız olduğunu ve yakınlık etkisinin test ve çalışma aşamalarındaki bağlam benzerliğinden kaynakladığını savunur. Yoklamalı hatırlama görevi bu iki grup modeli ayırmak için geliştirilmiştir. Bu görevde daha önce gözlenen yakınlık etkisi serbest hatırlama görevlerinin altında kalmış, asimetri ise gözlenmemiştir. Bu durum düşük performansa bağlanabileceğinden bu çalışmada yoklamalı hatırlama görevi iki yöntem kullanılarak geliştirildi ve optimize edildi: Cümle üretme görevi ile sağlanmış güçlendirilmiş kodlama (Deney 1) ve kelime listeleri arasına eklenen“hayal etme”soruları ile sağlanan olay segmentasyonu (Deney 2). İki deneyde de asimetri gözlenmemesi performansın düşük olduğu ya da özellikle yoklamalı hatırlama görevinde iki model grubunun mekanizmalarının da dahil olabileceği olasılıklarını ortaya çıkardı. Öte yandan, bu çalışmanın deney sonuçları hem uzun dönem hem de kısa dönem yakınlık etkisi göstererek nedensel modellere destek sağladı.
Özet (Çeviri)
In recall, the contiguity effect is the finding that when an item is recalled, the next item to be recalled is inclined to come from close study positions to the position of the just recalled item. It is observed with a forward asymmetry and for long time scales. There are two classes of models that can account for the contiguity effect. Causal models suggest that when an item is recalled, it cues nearby items either due to between-item associations or associations formed through a drifting temporal context. According to the non-causal models, the replay of study context during the test leads to the contiguity effect. The novel probed recall task is utilized to differentiate between two classes of models. Previous studies on the probed recall task observed a contiguity effect but not the forward asymmetry, which was attributed to low recall performance. In the current study, the probed recall task was optimized with two approaches: Enhanced encoding of study items by a sentence generation task (Experiment 1) and event segmentation or internal context shift by introducing imagine questions between study lists (Experiment 2). Results did not yield a forward asymmetry, which could be attributed to the performance, or to the possibility that eliminating the non-causal mechanisms causes a symmetric contiguity effect. Across two experiments, both short-term contiguity and a long-term contiguity effect were observed, providing support to the causal models.