Estimating regional GDP per capita in Türkiye: Insights from nighttime lights and landuse dynamics
Türkiye'de bölgesel kişi başına GSYİH tahmini: Gece ışıkları ve arazi kullanımı dinamiklerinden çıkarımlar
  1. Tez No: 913448
  2. Yazar: BERAT YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de kişi başına düşen bölgesel GSYH'yi tahmin etmek için arazi kullanımı ve nüfus dinamikleri ile entegre edilmiş gece ışık (NTL) verilerini incelemektedir. Yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri ve jeo-uzamsal veri setleri kullanılarak, 2004-2020 yılları arasında il düzeyinde ekonomik faaliyet ve gece ışığı yoğunluğu arasındaki ilişki analiz edilmektedir. Çalışmanın çerçevesi, NTL verilerini arazi kullanım sınıflandırmaları (kentsel, kırsal ve diğer) ile örtüştürürken, grid tabanlı nüfus verilerini de içermektedir. Sonuçlar, NTL yoğunluğu ile kişi başına düşen GSYH arasında dışbükey bir eğri izleyen pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Kentsel alanlar, sanayi ve hizmet sektörlerinin baskınlığını yansıtarak daha güçlü ilişkiler sergilemektedir. Hata analizleri ise bölgesel farklılıkları ortaya koymaktadır: Yüksek oranda şehirleşmiş bölgeler daha dar hata marjları gösterirken, Türkiye'nin doğusundaki iller daha geniş ve dağınık hata marjlarına sahiptir. Aydınlatılmış piksel sayıları ve elektrik tüketimi gibi alternatif göstergeler değerlendirilmiş ve elektrik tüketiminin en sağlam vekil olduğu görülmüştür. Ancak, NTL verileri, özellikle seyrek ekonomik verilere sahip bölgeler için değerli olmaya devam etmektedir. Bu araştırma, veri gürültüsü, endojenlik ve ışık kullanımındaki bölgesel farklılıklar gibi sınırlamalara dikkat çekerken, coğrafi verilerin ekonomik modellemedeki rolünü vurgulamaktadır. Gelecekteki çalışmalar, bu yöntemleri geliştirebilir ve sektöre özgü dinamikleri araştırabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates nighttime light (NTL) data integrated with land use and population dynamics to estimate regional GDP per capita in Türkiye. Using high-resolution satellite imagery and geospatial datasets, it analyzes the relationship between economic activity and nighttime intensity at the provincial level from 2004 to 2020. The framework overlays NTL data with land use classifications—urban, rural, and other—while incorporating grid-based population data. Results reveal a positive, significant relationship between NTL intensity and GDP per capita in a convex trajectory. Urban areas show stronger associations, reflecting industrial and service sector dominance. Error analyses highlight regional disparities: highly urbanized regions show relatively narrower error margins, whereas provinces in the Eastern part of Türkiye show a more dispersed error distribution. Alternative indicators like lit pixel counts and electricity consumption are assessed, with electricity consumption proving the most robust proxy. NTL data remain valuable for regions with sparse economic data. This research highlights geospatial data's role in economic modeling while noting limitations like data noise, endogeneity, and regional variations in light usage. Future studies could refine these methods and explore sector-specific dynamics.