The Idea of melancholia in the thought of Judith Butler: The Politics of (un)mourning between foreclosed attachments and dispossessed lives
Judith Butler'in düşüncesinde melankoli fikri: Dışlanmış bağlılıklar ve mülksüzleşmiş yaşamlar arasında yas (tutamama) siyaseti
- Tez No: 913449
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, Judith Butler'ın teorik çerçevesinde, özellikle Freud'un melankolik özdeşleşme yorumundan geliştirilen melankoli düşüncesinin şekillendirdiği özne kavramı aracılığıyla melankolinin kurucu rolüne odaklanmaktadır. Butler'ın düşüncesinde, melankoli aracılığıyla inşa edilen özne, toplumsal normlar tarafından reddedilen ve yas tutulamayan arzuların ve kimliklerin içselleştirilmesi yoluyla kimlik oluşumunda önemli bir bileşen haline gelir. İçselleştirme süreci özneyi şekillendirirken, kaybedilen nesnelerin bıraktığı izler, Butler'ın cinsiyet, akrabalık ve yaralanabilirlik temaları etrafında şekillenen teorik çerçevesinde merkezi bir rol oynamaktadır. Tez, Butler'ın Freud'un melankoli kavramını kullanmasının, onun entelektüel düşüncesinde yapısal bir işlev gördüğünü ve 'melankoli temelli öznellik' temasının Butler'ın çalışmalarında merkezi bir rol oynadığını savunurken, öte yandan, Butler'ın 'melankoli temelli öznellik' anlayışının öznenin politik potansiyelini sınırlayabileceğini ve teorik çerçevesini belirsizleştirebilecek bir zemin yaratabileceğini de ileri sürmektedir. Bu çalışma, Butler'ın yas ve melankoliye ilişkin yorumlarını, cinsiyet, akrabalık ve yaralanabilirlik temaları etrafında şekillenen teorik çerçevesiyle bağlantılı olarak eleştirel bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the constitutive role of melancholia within the theories of Judith Butler's theoretical framework through the idea of the subject constructed through melancholia developed from Freud's interpretation of melancholic identification. In Butler's thought, the subject constructed through melancholia develops into the critical constituent in forming identity through the internalization of unmourned lost desires and attachments refused by socially constituted norms. While this internalization process shapes the subject, the traces left by lost objects play a central role in Butler's theoretical framework, which develops around gender, kinship, and vulnerability themes. The thesis argues that Butler's use of Freud's concept of melancholia serves as a structural cornerstone in her intellectual ground and that the theme of 'melancholia-based subjectivity' extends throughout her studies. On the other hand, it has been argued that Butler's theory of 'melancholia-based subjectivity' may limit the subject's political agency and lay the groundwork that could obscure Butler's theoretical framework. This thesis seeks to critically analyze Butler's interpretation of mourning and melancholia in connection with the theoretical framework Butler has developed on the issues of gender, kinship, and vulnerability.