The Role of civil society organizations (Csos) in the protection and care process of foreign unaccompanied and separated children in Türki̇ye
Türkiye'deki refakatsiz ve ayrı düşmüş yabancı çocukların koruma ve bakım sürecinde sivil toplum kuruluşlarının (Stk'ların) rolü
- Tez No: 913450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bireyler ve toplumlar, tarih boyunca savaş, çatışmalar, ekonomik krizler ve çevresel krizler gibi sebeplerle göç etmiş, bazen bu göçler kitlesel akınlar halinde deneyimlenmiştir. Bu bağlamda, refakatsiz ve ailelerinden ayrı düşmüş çocuklar, göç süreçlerinde en savunmasız gruplar arasında yer almakta ve ihmal, istismar, insan ticareti gibi çeşitli risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Çocukların korunmasına yönelik uluslararası düzenlemeler ve Türkiye'nin yasal çerçevesi, çocukların en iyi çıkarını gözeterek koruma mekanizmalarının güçlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu tez, Türkiye'deki refakatsiz ve ayrılmış çocukların korunması ve bakımı süreçlerinde sivil toplum kuruluşlarının (STK'ların) oynadığı kritik rolü ve ne tür katkılar sunduklarını incelemektedir. STK'ların yasal düzenlemelerle uyumu, devlet kurumlarıyla ve diğer uluslararası aktörlerle iş birlikleri ve sundukları destek hizmetleri değerlendirilmektedir. Bulgular, STK'ların refakatsiz ve ayrı düşen çocuklara özellikle koruma prosedürlerinde ve destekleyici hizmetlerin sunulmasında yardımcı olduğunu göstermektedir. Ancak yasal düzenlemelerdeki eksikler, koordinasyon ve iletişim sorunları ve krizlere uyum sağlama konularında devam eden sorunlar dikkat çekmektedir. Çalışma, bu bağlamda STK'ların refakatsiz ve ayrı düşmüş çocuklara yönelik koruma ve bakım düzenlemelerine ne şekillerde katıldıklarını, karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlara yönelik önerileri sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals and societies have migrated throughout history for reasons such as wars, conflicts, economic crises, and environmental crises, and in some cases these migrations have been experienced as mass influxes. In this context, unaccompanied and separated children are among the most vulnerable groups in migration processes and face various risks such as neglect, abuse and trafficking. International regulations on the protection of children and the Turkish legal framework demonstrate the need to strengthen protection mechanisms by considering the best interests of children. This thesis examines the critical role and contribution of civil society organizations (CSOs) in the protection and care of unaccompanied and separated children in Türkiye. It analyses their compliance with legal regulations, their cooperation with state institutions and other international actors, as well as the support services they provide. The findings show that CSOs assist unaccompanied and separated children, particularly in protection procedures and the provision of supportive services. However, gaps in legal regulations, coordination and communication problems, and ongoing problems in adapting to crises are still prominent. In this context, the study aims to present the ways in which CSOs are involved in protection and care regulations regarding unaccompanied and separated children, the problems they face and suggestions to address these problems.