Isı salınımlı kumaşlarla fibromiyalji hastalarının sağlık ve iyi oluşlarına yönelik inovatif giysi tasarımları
Clothing designs for the health and well-being of fibromyalgia patients with heat release fabrics
- Tez No: 913452
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Doktora tez çalışması kapsamında son yıllarda önemi giderek artan 'Sağlık ve İyi Oluş İçin Tasarım' kavramı odak noktası olarak seçilmiş ve bu bağlamda inovatif giysi tasarımları yapılmasına karar verilmiştir. Giysilerin, bireylerin iyi oluşlarını fiziksel, psikolojik veya sosyolojik açıdan etkilediği bilinmekte ve bu etkiler üzerine pek çok çalışma bulunmaktadır. Çalışma kapsamında fibromiyalji sendromlu kadın hastalar için giysi tasarımları yapılması hedeflenmiştir. Romatolojik bir sendrom olan Fibromiyalji; uyku bozuklukları, halsizlik gibi etkileri olan fakat yaygın kas ağrısı ile bilinen ve çoğunlukla kadınlarda görülen kronik ağrı durumlarından biridir. İlgili literatür incelendiğinde, bu hastaların vücutlarının farklı bölgelerindeki tetik noktalarına (tender points –TP) ısı uygulamalarının iyi geldiği ve ağrı ataklarının olduğu zamanlarda genellikle ısı bantları ya da sıcak su torbaları kullandıkları görülmektedir. Ancak mevcut ısıl araçlar ile günlük aktiviteleri gerçekleştirememe problemleri gibi çeşitli sorunlar yaşadıkları da bilinmektedir. Özellikle çalışan bireylerde bu durumun yaşam kalitelerini ve iyi oluşlarını olumsuz etkilemesi, probleme çözüm önerileri geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu düşünceden yola çıkılan çalışmada; hastaların hem ısı salınımı yapan giysilerle ağrı problemlerine çözüm bulabilmek hem de estetik kaygıları olmadan medikal giysi görünümünden uzak, günlük yaşamda giyebilecekleri, kısacası bütünsel olarak iyi oluşlarını sağlayacak 3 adet giysi tasarımı, tasarım odaklı düşünme yöntemi uygulanarak hazırlanmıştır. Vaka araştırması olan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Problemi tanımlama aşaması olan ilk bölümde 43 kişiden oluşan hasta grubuna anket uygulanmış, farklı disiplinlerden uzmanlar ile görüşmeler yapılmış, hastaların iyi oluşlarına yönelik giysi gereksinimleri ve tasarımlarından beklentileri belirlenmiştir. İkinci bölümde tasarım odaklı düşünme yöntemi aşamaları izlenerek, karbon ipliklerle dokunmuş ısı salınımlı iletken kumaşların bölgesel kullanımıyla tasarlanmış üç adet giysinin prototipleri üretilmiştir. Tasarımlarda fonksiyonel ve sembolik değerler dikkate alınan öncelikli kriterlerdir. Üçüncü bölüm olan son test aşamasında odak gruba üretilen tasarımlar denetilmiş ve 9 hastadan 8'i farklı derecelerde de olsa ısı uygulamasının ağrılarına iyi geldiğini belirtmiştir. İyi olma hali bütünsel olarak değerlendirildiği için 9 hastanın 6'sı giysileri deneme süreçlerinden sonra genel olarak kendilerini daha neşeli hissettiklerini belirtmişlerdir. Genel olarak, medikal görünümden uzak tasarlanmış ısı salınımlı 3 giysinin hastaların iyi oluşlarını önemli oranda desteklediği görülmüştür. (Bu çalışma Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri tarafından desteklenmiştir.)
Özet (Çeviri)
Within the scope of the doctoral thesis, the concept of 'Design for Health and Well-being', which has become increasingly important in recent years, has been selected as the focal point and it was decided to make innovative clothing designs in this context. It is known that the clothes affects individuals' well-being from physical, psychological, or sociological perspectives, and many studies exist on these impacts. Within the scope of the study, it was aimed to make clothing designs for female patients with fibromyalgia syndrome. Fibromyalgia, a rheumatological syndrome; is one of the chronic pain conditions that has effects such as sleep disorders and fatigue, but is known for widespread muscle pain and is predominantly seen in women.When the relevant literature is examined, it is seen that heat applications are good for these patients' trigger points (TP) in different parts of their bodies, and they generally use heat bands or hot water bags when they have pain attacks. However, it is also known that they face various problems, such as being unable to perform daily activities with existing thermal tools. This situation particularly negatively affects the quality of life and well-being of working individuals, necessitating the development of proposed solutions to the problem. 3 clothing designs that patients can both find solutions to their pain problems with heat-releasing clothing and that they can wear in daily life without aesthetic concerns, away from the appearance of medical clothing, in short, which will ensure their holistic well-being, have been prepared by applying the design-oriented thinking method. The study, which is a case study, consists of three parts. In the first part, which is the problem definition phase, a survey was applied to a patient group of 43 people, and the patients' clothing needs and expectations from their designs were determined. Interviews were conducted with experts from different disciplines. In the second part, prototypes of three garments designed with regional use of heat-emitting conductive fabrics woven with carbon threads were produced by following the stages of the design-oriented thinking approach. In the final testing phase, which is the third section, the designs produced for the focus group were evaluated, and 8 out of 9 patients indicated, to varying degrees, that heat application helped alleviate their pain. Since well-being was evaluated holistically, 6 out of 9 patients stated that they generally felt more cheerful after the garments were tried on. In general, it has been observed that three heat-releasing garments designed without a medical appearance significantly support the well being of patients.(This study was supported by Ankara Hacı Bayram Veli University Scientific Research Projects.)