Ötegezegenlerin bazı temel parametrelerinin dağılımları üzerine bir inceleme
A study on the distributions of some basic parameters of exoplanets
  1. Tez No: 913453
  2. Yazar: CELAL GÖKHAN TUNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ötegezegenler Güneş sistemi dışındaki yıldızların yörüngesinde dolanan gezegenlerdir ve günümüzde Astrofizik alanında en çok ilgi gören alanlardan birisidir. 1995 yılında Güneş sistemi dışındaki ilk ötegezegenin keşfinden bu yana her geçen gün keşfedilen ötegezegen sayısı artmış ve günümüzde 6900'in üzerinde doğrulanmış ötegezegene ulaşılmıştır. Bu tez çalışmasında ötegezegenlerin kütle, yarıçap, sıcaklık gibi bazı temel parametreleri ile yörünge parametreleri (dönem, yarı-büyük eksen uzunluğu gibi) dağılımları incelenmiştir. Ayrıca, ev sahibi yıldızlara ilişkin bazı parametrelerin (sıcaklık, tayf türü, metal bolluğu gibi) de dağılımları incelenmiştir. Ötegezegenlerin oluşum ve evrim süreçleri kütle- yarı büyük eksen uzunluğu diyagramı üzerinden irdelenmiş, kütle-yarıçap ilişkisi üç farklı ötegezegen grubu için belirlenmiştir. Literatürde Neptün Çölü olarak adlandırılan bölgenin sınırlarının güncellenmesi üzerine de bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exoplanets are planets that orbit stars outside the Solar System and are one of the most fascinating areas in the field of Astrophysics today. Since the discovery of the first exoplanet outside the Solar System in 1995, the number of discovered exoplanets has increased every day, and today, there are over 6900 confirmed exoplanets. In this thesis, distributions of some fundamental parameters of exoplanets, such as mass, radius, and temperature, as well as the distributions of orbital parameters (such as period and semi-major axis length) have been examined. Additionally, certain parameters related to host stars (such as temperature, spectral type, and metal abundance) have been examined. Formation and evolution processes of exoplanets are investigated on mass-semi major axis diagram, mass-radius relations have been obtained for three different exoplanets types. A study of updating the borders of the region called as Neptun Desert in literatüre have been conducted too.