Stratigrafik veriler bağlamında Van Kalesi Höyüğü'nde bulunan Urartu mühürleri
Urartian seals found in Van Fortress and mound in the contextof stratigraphic data
- Tez No: 913451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KONYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma Urartu başkenti olan Tuşpa'da 2010-2019 yılları arasında sistemli yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bulunan Demir Çağı mühürleri ve mühür baskılarını kapsamaktadır. Höyükte Erken Demir Çağı, Demir Çağı ve Geç Demir Çağı'na ait maddi kültür kalıntıları bulunmaktadır. Stratigrafik veriler bağlamında Van Kalesi Höyüğü'nde bulunan mühür ve mühür baskıları Urartu (Demir Çağı) ve Post-Urartu (Geç Demir Çağı) dönemlerine tarihlendirilerek; mühürlerin tanımı, işleme teknikleri ve motifleri değerlendirilmektedir. Söz konusu mühürler damga mühür ve silindir-damga mühür formlarından oluşmaktadır. Bu veriler ile Urartu kentlerinde bulunan mühürlerin değerlendirilmesi yapılmaktadır. Böylece tabakaya bağlı olarak belgelenen mühürlerin varlığı Urartu mühürlerinin anlaşılması açısından son derece önemlidir. Arkeolojik bağlamda ele geçen Urartu mühürlerinin neredeyse tamamı Urartu kalelerinde bulunmuştur. Bu açıdan aşağı yerleşmelerde Urartu katmanlarında bulunan mühürler ayrıca bir önem arz etmektedir. Bu çalışmada aşağı şehir olan Van Kalesi Höyüğü'nde bulunan mühürler kapsamında Urartu mühür sanatına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Ayrıca elde edilen veriler sonucunda Urartu kültürünün Post-Urartu'da da devam edip etmediği anlaşılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study contains the Iron Age seals and seal impressions found as a result of the systematic archaeological studies between 2010-2019 in the Urartian capital of Tuspa. The mound contains material culture remains from the Early Iron Age, Iron Age and Late Iron Age. In the context of stratigraphic data, the seals and seal impressions found at the Van Fortress and Mound are dated to the Urartu (Iron Age) and Post-Urartu (Late Iron Age) periods; the description, processing techniques and motifs of the seals are evaluated. The seals consist of stamp seal and cylinder-stamp seal forms. The seals found in Urartian cities are evaluated with this data. Thus, the presence of seals documented depending on the stratum is extremely important for the understanding of Urartian seals. Almost all of the Urartian seals found in the archaeological context were found in Urartian fortresses. In this respect, the seals found in Urartian layers in lower settlements are of particular importance. This study aims to contribute to the Urartian seal art within the scope of the seals found in the lower city of Van Fortress and Mound. As a result of the data obtained, it is tried to understand whether the Urartian culture continued in Post-Urartu.