Kontakt geometride yeni manifold sınıfları
New manifold classes in contact geometry
  1. Tez No: 913456
  2. Yazar: NUR HADIMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hemen hemen kontak metrik manifoldların ele alındığı 'KONTAKT GEOMETRİDE YENİ MANİFOLD SINIFLARI' isimli bu tezde dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, C5, C12, C5⊕C12 ve kosimplektik manifoldlarının ortaya çıkışı ve eğrilikleri hakkında yapılan çalışmalara yer verilmektedir. İkinci bölümde, temel kavramlar ele alınmakta ve tez çalışmasının devamında kullanılacak olan ifadelerin anlaşılmasına yardımcı olacak açıklamalar sunulmaktadır. Bu bölümde ayrıca, söz konusu manifoldların hemen hemen kontakt yapısının kovaryant türevine bağlı tanımları da detaylı bir şekilde incelenmektedir. Üçüncü bölümde, D. Chinea ve C. González tarafından yapılan sınıflandırmada öne çıkan önemli manifoldlar, özellikle C5⊕C12 ve C12 manifoldları, detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu bölümde, bu manifoldların eğrilik tensörü, Ricci tensörü ve kesitsel eğrilikler gibi eğrilik kavramları üzerine kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise, genelleştirilmiş $C12 manifold tanımı ve bu tanımın daha özel bir durumu olan 3-boyutlu genelleştirilmiş C12 manifold kavramı sunulmaktadır. Bu bölümün sonunda, 3-boyutlu genelleştirilmiş C12 manifoldu için bir örnek verilerek, teorik bilgilerin pratiğe uygulanabilirliği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“NEW MANIFOLD CLASSES IN CONTACT GEOMETRY,”which primarily focuses on contact metric manifolds, consists of four main sections. In the first section, studies regarding the emergence and curvatures of C5, C12, C5⊕C12, and cosymplectic manifolds are presented. The second section covers fundamental concepts and provides explanations that aid in understanding the terms used throughout the thesis. Additionally, this section extensively examines the definitions of these manifolds in terms of the covariant derivative associated with contact structures. The third section delves into significant manifolds highlighted in the classification by D. Chinea and C. González, particularly focusing on C5⊕C12 and C12 manifolds. This part includes comprehensive studies on curvature tensors such as the curvature tensor, Ricci tensor, and sectional curvatures of these manifolds. The fourth and final section concentrates on the generalized definition of C12 manifolds and introduces the concept of 3-dimensional generalized C12 manifolds as a specific case. This section concludes with an example illustrating the practical application of theoretical insights into 3-dimensional generalized C12 manifolds.