Emotional language and gesture production of preschoolers
Okul öncesi dönem çocuklarında duygusal dil ve jest üretimi
- Tez No: 913457
- Danışmanlar: PROF. DR. TİLBE GÖKSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çocukların duygu kavramlarını anlamaları ve öğrenmeleri sosyal-bilişsel gelişimleri açısından önemlidir. Çocukların duyguyu anlamaları onların genel ve duyguya özel dil becerileriyle ilişkilidir. Dil multimodal olduğundan, çocukların konuşmaya eşlik eden jestler kullanmaları da duygu kavramlarını anlamalarıyla ilişkilendirilebilir. Bu çalışma 4-6 yaş arası çocukların (n=67) duygusal multimodal dil kullanımını ve bunun duygu konseptlerini anlamalarıyla bağlantısını incelemektedir. Çocukların duygusal konuşma ve multimodal duygusal konuşma kullanımı, olumsuz, olumlu ve nötr hikayeleri içeren bir Duygusal Anlatı Görevi ile değerlendirildi. Duygu anlayışı, dört alt görev içeren Duygu Eşleştirme Görevi aracılığıyla değerlendirildi: İfade Eşleştirme Bilgisi, Duygu Durum Bilgisi, İfade Edici Duygu Bilgisi ve Alıcı Duygu Bilgisi. Üç soru sorduk: (1) Çocukların duygu anlayışı 4 yaştan 6 yaşa kadar yaşa göre farklılık gösterdi mi? (2) Çocuklar, nötr hikayelere kıyasla duygusal hikayelerde daha fazla duygusal multimodal dil (konuşma + jest) üretti mi? (3) Çocukların genel ve durumla ilgili duygusal bilgisi de dahil olmak üzere farklı görevlerdeki duygu anlayışı, çocukların duygusal konuşmaları ve jestleri tarafından tahmin edildi mi? Sonuçlar, yaşın Duygu Eşleştirme Görevi'ndeki toplam puanla ilişkili olduğunu gösterdi. Çocuklar, olumsuz hikayede nötr hikayeye göre daha fazla multimodal duygusal konuşma ürettiler. Çocukların Duygu Eşleştirme Görevi puanları, özellikle Alıcı Duygu Bilgisi puanları, yaş, cinsiyet ve genel dil becerileri kontrol edilerek bakıldığında multimodal duygusal dil tarafından tahmin edildi. Bu nedenle, multimodal duygusal dil, duygu kavramı gelişimi ile ilişkilendirilebilir. Bu çalışma, kavram öğrenimi ile soyut duygu kavramları arasındaki ilişkiyi multimodal dil kullanımı ile açıklayarak alana katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Children's understanding and learning of emotion concepts are important for their social-cognitive development and their general and emotion-specific language skills. As language is multimodal, co-speech gestures children use can also be associated with their emotion understanding. This study examined 4- to 6-year-old children's (n=67) multimodal language use for emotions and its link to their emotion understanding. Children's use of emotional speech and multimodal emotional talk were assessed with an Emotional-Narrative Task that included negative, positive and neutral stories. Emotion understanding was assessed via the Emotion-Matching Task with four subtasks: Expression-Matching Knowledge, Emotion-Situation Knowledge, Expressive-Emotion Knowledge, and Receptive-Emotion Knowledge. We asked three questions: (1) Did children's emotion understanding differ by age from 4-year to 6-year (2) Did children produce more emotional multimodal language (speech + gesture) in emotional stories compared to neutral stories? (3) Was children's emotion understanding in different tasks, including both general and situation related emotional knowledge, predicted by children's emotional talk and gestures? Results showed that age was significantly correlated with the total score in the Emotion-Matching Task. Children produced significantly more multimodal emotional talk in the negative story than the neutral story. Children's Emotion-Matching Task scores, particularly for the Receptive-Emotion Knowledge test, were predicted by multimodal emotional talk, controlling for age, gender, and general language skills. Thus, multimodal emotional language could be associated with emotion concept development. This study contributed to the field by explaining the relationship between concept learning and multimodal language demonstrated by abstract emotion concepts.