Kavramsal ve tarihsel olarak paralı askerlik ve özel askeri şirketler: Bir örnek olarak Wagner
Conceptually and historically, mercenaries and private military companies: Wagner as an example
- Tez No: 913458
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İlk uygarlıklardan beri tarihin hemen her döneminde var olan paralı askerler, dünyanın farklı coğrafyalarında hizmet vermişlerdir. Paralı askerlerin kurumsallaşmış hali olan özel askeri şirketler de günümüzde dünya üzerindeki çok sayıda ülke tarafından kullanılmaktadır. Özel askeri şirketlerin tanımlamasıyla alakalı hala ciddi muğlaklıklar vardır. Bu belirsizlik onların hukuki olarak değerlendirilmesinde de zorluklar yaratmaktadır. Özel askeri şirketler istikrar için bir tehdit mi, yoksa güvence mi sorusu hala tartışılmaktadır. Dünyanın en güçlü ve en bilinen özel askeri şirketlerinden Wagner'in eylemleri insanların bu konudaki tereddütlerini daha da arttırmıştır. Tüm olanlara rağmen özel askeri şirketler faaliyetlerini küresel ölçekte arttırmaya devam ettirmektedir. Bu çalışmanın amacı paralı askerleri ve özel askeri şirketleri tarihsel olarak inceleyerek, kavramsal ve hukuksal muğlaklığı biraz daha yalın hale getirmektir. Bu amaçla sorunlar, Wagner ve diğer tarihsel olaylar gibi somut örnekler üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mercenaries, which have existed in almost every period of history since the first civilizations, have served in different part of the world. Private military companies, which are the institutionalized form of mercenaries, are also used by many countries around the world today. There are still serious ambiguities regarding the definition of private military companies. This ambiguity also creates difficulties in their legal evaluation. The question of whether private military companies are a threat or an assurance to stability is still debated. The actions of Wagner, one of the world's most powerful and well-known private military companies, have further increased people's hesitations on this issue. Despite all that has happened, private military companies continue to increase their activities on a global scale. The aim of this study is to simplify the conceptual and legal ambiguity by examining mercenaries and private military companies historically. For this purpose, the problems were evaluated through concrete examples such as Wagner and other historical events.