Ceza ve ceza muhakemesi hukukunda etkin pişmanlık
Effective remorse in criminal and criminal procedure law
  1. Tez No: 913523
  2. Yazar: BİLAL OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 501
Özet
Etkin pişmanlık, kanunda öngörülen belirli suç tiplerinde suç tamamlandıktan sonra, fail veya şerikin gönüllü olarak ve zamanında zararı önlemesini, zararı gidermesini veya suçların aydınlatılmasına önemli bir katkıda bulunmasını gerektiren cezayı kaldıran veya azaltan şahsi bir sebeptir. Pişmanlık hareketi esas alınarak, etkin pişmanlık kurumu üçlü bir tasnife tabi tutulabilir. Buna göre, 1) önleyici etkin pişmanlık, 2) tazmin edici etkin pişmanlık, 3) itirafçı tanık düzenlemesi niteliğinde etkin pişmanlık. İtirafçı tanık düzenlemesi esasen ne zararı önlemeyi ne de zararı gidermeyi şart koşmakta, aksine yetkili makamlara başka suçlara ilişkin bilgi vermeyi gerektirmektedir. Bu nedenle Alman ve Avusturya ceza hukukunda, etkin pişmanlıktan bağımsız ve ayrı bir kurum olarak nitelendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Effective remorse is a personal reason that waives or reduces the penalty, which requires the perpetrator or the accomplice to voluntarily and timely prevent the harm, repair the harm or make a significant contribution to the clarification of other crimes after the completion of the crime in certain types of crimes stipulated in the law. Based on the act of remorse, the institution of effective remorse can be subjected to a triple classification. Accordingly, 1) preventive effective remorse, 2) compensatory effective remorse, and 3) effective remorse in the nature of principal witness arrangement. The principal witness arrangement essentially requires neither preventing nor compensating the harm, but rather providing information to the competent authorities about other crimes. Therefore, in German and Austrian criminal law, it is characterized as an independent and separate institution from effective remorse.