Termik santralde çalışan bireylerde oksidatif stres
Oxidative stress in individuals working in thermal power plant
- Tez No: 913549
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNANÇ TOLUN, PROF. DR. İSMAİL GÜRKAN ÇIKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Artan dünya nüfusu ve sanayileşme, enerji talebinde önemli bir artışa yol açmaktadır. Termik santraller, fosil yakıtlar veya biyokütle kullanarak enerji üreten tesislerdir ve büyük miktarda enerji üretme kapasitesine sahiptir. Ancak, genel yükümlülüklere uyulmadığında, bu santrallerin çevresel etkileri, hava, su ve toprak kalitesini ve nihayetinde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen emisyonlar nedeniyle sorun teşkil etmektedir. Sanayileşme ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği kavramı da önem kazanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların sağlığını korumak ve iş kazalarını önlemek amacıyla alınması gereken tedbirleri kapsamaktadır. Bu tedbirlerin yeterince alınmaması çalışanların sağlığını bedensel ve ruhsal olarak etkilemektedir. Serbest radikaller, son yörüngelerinde eşleşmemiş elektronlar içeren reaktif yapılar olup, kararlı moleküllerden elektron kopartarak veya kararlı moleküllere elektron vererek kendilerini stabil hale getirirken bu molekülleri kararsız hale getirmektedirler. Bu durum, özellikle biyolojik moleküller açısından risk unsuru oluşturur. Kararlı haldeki molekülün yapısının bozulması, birçok yaşamsal fonksiyonu etkileyen olumsuz bir dizi zincirleme döngünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Vücudumuz, yapısal bütünlüğü korumak amacıyla çeşitli savunma ve saldırı stratejilerini içeren birçok denge sağlama mekanizması geliştirmiştir. Serbest radikallerin zararlarını en aza indirmek amacıyla bir antioksidan sistemi mevcuttur. Antioksidanlar, serbest radikallerin kararlı hale gelmesini sağlayarak, bu hasardan diğer biyolojik yapıların daha az etkilenmelerini ve kendilerini tekrar kararlı hale getirme fonksiyonlarını sürdürmelerini sağlar. Antioksidan sistemin yetersizliği durumunda, vücutta denge sistemi bozulmakta ve serbest radikaller artarak oksidatif stres adı verilen durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu araştırmada, termik santral çalışanlarında oksidatif stres düzeyleri incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, ölçülen toplam antioksidan seviyesi ve serbest tiyol en yüksek kontrol grubunda; ölçülen malondialdehit en yüksek kazan çalışanlarında, ölçülen toplam tiyol ve disülfit en yüksek türbin çalışanlarında tespit edilmiştir. Hesaplanan disülfit/serbest tiyol oranı ve disülfit/toplam tiyol oranı en fazla türbin çalışanlarında, serbest tiyol/toplam tiyol oranı en fazla kontrol grubunda ve hesaplanan oksidatif stres indeksi en fazla kazan çalışanlarında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increasing global population and industrialization are leading to a significant rise in energy demand. Thermal power plants are facilities that generate energy using fossil fuels or biomass and have the capacity to produce large amounts of energy. However, when general obligations are not met, the environmental impacts of these plants pose problems due to emissions that negatively affect air, water, and soil quality, ultimately impacting human health. Along with industrialization, the concept of occupational health and safety has also gained importance. Occupational health and safety encompasses the measures that need to be taken to protect the health of workers and prevent workplace accidents. Insufficient implementation of these measures affects workers' health both physically and mentally. Free radicals are reactive structures containing unpaired electrons in their outer orbits, which stabilize themselves by either stripping electrons from stable molecules or donating electrons to them, thereby making these molecules unstable. This situation poses a risk, especially concerning biological molecules. The degradation of the structure of a stable molecule leads to a negative series of cascading cycles that affect many vital functions. Our body has developed various balancing mechanisms that include defense and attack strategies to maintain structural integrity. An antioxidant system exists to minimize the damage caused by free radicals. Antioxidants help stabilize free radicals, allowing other biological structures to be less affected by this damage and to maintain their functions of returning to a stable state. In cases of insufficient antioxidant systems, the body's balance system is disrupted, leading to an increase in free radicals and the emergence of a condition known as oxidative stress. This study examined the levels of oxidative stress in thermal power plant workers. According to the research findings, the measured total antioxidant level and free thiol were highest in the control group; the measured malondialdehyde was highest in the boiler workers, while the measured total thiol and disulfide were highest in the turbine workers. The calculated disulfide/free thiol ratio and disulfide/total thiol ratio were highest in the turbine workers, the free thiol/total thiol ratio was highest in the control group, and the calculated oxidative stress index was highest in the boiler workers.