Carica papaya'nın sisplatin ile kombinasyonunun küçük hücreli dışı akciğer kanseri hücre hattı (A549) üzerine antikanser etkisi
Anticancer effect of carica papaya in combination with cisplatin on non-small cell lung cancer (NSCLC) cell line (A549)
- Tez No: 913570
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TARAKÇIOĞLU, DR. HASAN ULUSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tedavisinde kullanılan sisplatinin doza bağımlı şekilde belirgin yan etkileri bulunur. Kemoterapinin yan etkilerinin azaltılması için son yıllarda tropik meyvelerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Carica papaya (CP) tropikal bir bitki olup antikanserojen, antioksidan, antimikrobiyal, antienflamatuvar özellik gibi birçok farklı tıbbi etkisi bulunmaktadır. Aktif bileşenlerinden olan benzil izotiyosiyanat (BITC), bitkinin yaprak ve meyveleriyle ilgili yapılan antikanserojen çalışmaları incelendiğinde CP'nin KHDAK tedavisinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda A549 ve BEAS-2B hücre hatlarında BITC, CP yaprak ve meyve ekstraktlarının ve sisplatin ile kombinasyonlarının antikanserojen etkilerini araştırdık. Bu çalışma ile CP'nin yaprak ve meyve ekstraktları, BITC' nin etkileri ve aynı zamanda tedavide kullanılan sisplatinle kombinasyonlar yapılarak olası etkileri araştırıldı. CP'nin etken maddeleri BITC ile yaprak, meyve ekstraktları ve sisplatin farklı konsantrasyonlarda hazırlanıp A549 ve BEAS-2B hücre hatlarına 24 ve 48 saatlik inkübasyon sürelerinde uygulandı ve IC50 değerleri hesaplandı. Sisplatin ve BITC, CP'nin yaprakları ve meyvesi için bulunan IC50 değerleri kullanılarak kombinasyonlar hazırlanıp, MTT işlemi uygulandı. Bu sayede sisplatinin aynı etkiyi daha düşük konsantrasyonlarda göstermesi sağlandı. Kombinasyonlar için % canlılık değerleri hesaplandı. BITC'nin sisplatinle kombinasyonlarında düşük sisplatin konsantrasyonlarında bile canlılığın %30'lara kadar düşürdüğü görüldü. ME ve YE'nin sisplatin kombinasyonlarında da canlılıkta düşüş gözlenmesine rağmen BITC'de olduğu gibi ciddi bir düşüş gözlemlenmedi. Özellikle BITC'nin kombinasyon halindeyken sisplatin toksisitesini iki kat arttırması CP'nin veya etken bileşiğinin tedavide tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılması için imkan sağlayacaktır. Ayrıca çalışmamızda Bcl-2, Survivin, p53, p21, kaspaz 8 ve kaspaz 9'un ve kontrol geni olarak Beta aktin geninin ekspresyonları incelendi. Apoptotik genlerin aktivasyonunun arttığı ve anti-apoptotik genlerin aktivitesinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cisplatin used in the treatment of non-small cell lung cancer (NSCLC) has significant side effects that are dose-dependent. In recent years, the use of tropical fruits has become widespread to reduce the side effects of chemotherapy. Carica papaya (CP) is a tropical plant and has many different medical effects such as anticarcinogenic, antioxidant, antimicrobial, and anti-inflammatory properties. When the anticarcinogenic studies conducted on the leaves and fruits of the plant, which is one of its active components, benzyl isothiocyanate (BITC), are examined, it is thought that CP may be effective in the treatment of NSCLC. In our study, we investigated the anticarcinogenic effects of BITC, CP leaf and fruit extracts and their combinations with cisplatin in A549 and BEAS-2B cell lines. In this study, the effects of CP leaf and fruit extracts, BITC and also the possible effects of combinations with cisplatin used in treatment were investigated. The active ingredients of CP, BITC, leaf, fruit extracts and cisplatin were prepared at different concentrations and applied to A549 and BEAS-2B cell lines at 24 and 48 hour incubation times and IC50 values were calculated. Combinations were prepared using IC50 values found for cisplatin and BITC, leaves and fruit of CP and MTT process was applied. In this way, cisplatin was provided to show the same effect at lower concentrations. % viability values were calculated for the combinations. It was observed that BITC reduced viability up to 30% even at low cisplatin concentrations in combinations with cisplatin. Although a decrease in viability was also observed in the cisplatin combinations of ME and YE, no serious decrease was observed as in BITC. Especially the fact that BITC doubles the toxicity of cisplatin when used in combination will enable CE or its active compound to be used as a complementary treatment in the treatment. In addition, in our study, expressions of Bcl-2, Survivin, p53, p21, caspase 8 and caspase 9 and the Beta actin gene as a control gene were examined. It was observed that the activation of apoptotic genes increased and the activity of anti-apoptotic genes decreased.