Bitkisel süt ikamelerinden üretilen probiyotik içeceklerde escherichia coli ve staphylococcus aureus canlılık düzeyinin belirlenmesi
Determination of escherichia coli and staphylococcus aureus viability levels in probiotic beverages produced from vegetable milk substitutes
  1. Tez No: 913591
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ARİFE EZGİ TELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
  12. Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın amacı, tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilen bitkisel süt ikamelerine probiyotik ilavesi ile içecekler üreterek, seçilmiş patojenlere karşı inhibe edici etkinliklerini değerlendirmektir. Bu amaçla piyasadan temin edilen soya, Hindistan cevizi ve badem sütü ile kontrol grubu inek sütüne probiyotik Lactobacillus rhamnosus GG (LbGG) ilavesi yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, hazırlanan probiyotikli içeceklerin Gram (+) özellikteki Staphlococcus aureus ve Gram (-) özellikteki Escherichia coli patojenlerine karşı inhibe edici etkinlikleri incelenmiştir. Ayrıca fermantasyon ve depolama süresi boyunca farklı zamanlarda pH ve asitlik analizi yapılmıştır. Probiyotikli içecekler 4°C sıcaklıkta 21 gün depolanmıştır. Depolamanın belirli günlerinde (0., 1., 7., 14. ve 21. gün) bitkisel süt ikameleri ve inek sütünde LbGG'nin canlılık düzeyi incelenmiştir. LbGG tüm içeceklerde probiyotik etki gösterecek düzeyde canlılığını korurken (>7 log KOB/ml), gruplar arasında farklılık oluşmamıştır (p>0,05). LbGG'nin, S.
Özet (Çeviri)
This study was to produce beverages with the addition of probiotics to vegetable milk substitutes, which are frequently preferred by consumers, and to evaluate their inhibitory activities against selected pathogens. For this purpose, probiotic Lactobacillus rhamnosus GG (LbGG) was added to soy, coconut and almond milks obtained from the market and control group cow milk. In the second phase of the study, the inhibitory activities of the prepared probiotic beverages against Gram (+) Staphlococcus aureus and Gram (-) Escherichia coli pathogens were investigated. In addition, pH and acidity were analyzed at different times during fermentation and storage. Probiotic drinks were stored at 4°C for 21 days. At certain days of storage (0, 1, 7, 14 and 21 days), the viability level of LbGG in vegetable milk substitutes and cow's milk was analysed. While LbGG maintained its viability at a level to show probiotic effect in all beverages (>7 log KOB/ml), there was no difference between the groups (p>0,05). The inhibitory effect of LbGG on S.