Beyaz çayın aterojenik diyetle beslenen apoe knockout farelerde ateroskleroz gelişimi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of white tea on the development of atherosclerosis in apoe knockout mice fed an atherogenic diet
  1. Tez No: 913592
  2. Yazar: MERVE HÜNER YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ATAK, PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ UYDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kardiyovasküler hastalıkların temelini inflamasyon ve dislipidemi ile karakterize ateroskleroz oluşturmaktadır. Ancak, bu faktörleri hedef alan mevcut terapötik stratejiler beklenilen başarıya ulaşamamış ve sentetik ilaçlar yan etkilerle ilişkilendirilmiş, bunun sonucunda polifenol ve flavonoidler içeren beyaz çay (BÇ) gibi doğal ürünler popülerlik kazanmıştır. Bu tez çalışması, beyaz çayın Apolipoprotein E knockout (ApoE-/-) farelerdeki ateroskleroz süreci üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmada, C57BL-6J fareler (n=8) kontrol (K) grubunda kullanılırken, ApoE-/- fareler (n=32) sham (S), vaka (V), beyaz çay 100 (BÇ100) ve beyaz çay 500 (BÇ500) gruplarında kullanıldı. K ve S grupları kontrol diyetiyle, diğer gruplar ise on altı hafta boyunca aterojenik diyetle beslendi. BÇ100 (100mg/kg/gün) ve BÇ500 (500mg/kg/gün) gruplarına son dört hafta boyunca oral gavaj yoluyla beyaz çay uygulandı. Hayvanlar sakrifiye edildi, kan ve aort dokuları toplandı. Serumda total kolesterol (TK), trigliserit (TG) ve glukoz (Glu) enzimatik kolorimetrik yöntemle ölçülürken, interlökin (IL)-1β, paraoksanaz-1 (PON-1), lipoproteinle ilişkili fosfolipaz A2 (Lp-PLA2), oksitlenmiş LDL (ox-LDL) ve lektin benzeri oksitlenmiş LDL reseptörü-1 (LOX-1) enzim bağlı immünosorbent assay (ELISA) ile ölçüldü. Ayrıca, aortik ark dokusunda tümör nekroz faktör-α (TNF-α), interferon-γ (IFN-γ), miyeloperoksidaz (MPO), IL-6, IL-10, IL-12 ve ox-LDL düzeyleri ELISA ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis, characterized by inflammation and dyslipidemia, forms the basis of cardiovascular diseases. However, current therapeutic strategies targeting these factors have failed and synthetic drugs have been associated with side effects. As a result, natural product supplements have gained popularity. White tea (WT) is one of such products due to the polyphenol and flavonoid molecules it contains. This thesis study was designed to investigate the effects of white tea on the atherosclerosis process in Apolipoprotein E knockout (ApoE-/-) mice. In this study, C57BL-6J mice (n=8) were used in the control (C) group, while ApoE-/- mice (n=32) were used in the sham (S), case (Ca), white tea 100 (WT100) and white tea 500 (WT500) groups. The C and S groups were fed with control diet, while the other groups were fed with atherogenic diet for sixteen weeks. WT100 (100mg/kg/day) and WT500 (500mg/kg/day) groups were administered white tea by oral gavage during the last four weeks. The animals were sacrificed, and blood and aortic tissues were collected. Serum total cholesterol (TC), triglyceride (TG) and glucose (Glu) were measured by enzymatic colorimetric method. In contrast, interleukin (IL)-1β, paraoxanase-1 (PON-1), lipoprotein-associated phospholipase A2 (Lp-PLA2), oxidized LDL (ox-LDL) and lectin-like oxidized LDL receptor-1 (LOX-1) were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). In addition, tumor necrosis factor-α (TNF-α), interferon-γ (IFN-γ), myeloperoxidase (MPO), IL-6, IL-10, IL-12 and ox-LDL levels were measured by ELISA in aortic arch tissue.