Konik ışınlı bilgisayarlı tomografide sert damak ölçümlerinin yaş ve cinsiyete göre değişimi ve solunum paterni ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of hard palate measurements in cone beam computed tomography according to age and gender and its relationship with respiratory pattern
- Tez No: 913625
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA DURAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Özgüven, Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografide Sert Damak Ölçümlerinin Yaş ve Cinsiyete Göre Değişimi ve Solunum Paterni ile Olan İlişkisinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2023. Bu çalışmada sert damak boyutlarının, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntülerinde yaş, cinsiyet ve solunum paternine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi radyoloji arşivinden 18 yaş ve üzeri hastaların (182 kadın ve 182 erkek) 364 KIBT görüntüsü elde edilmiştir. Sert damak boyutları, koronal kesitte ölçümleri yapılarak, yaş, cinsiyet ve solunum paternine göre değerlendirilmiştir. Sert damağın koronal kesitte 4 farklı uzunluğu ve maksillopalatal ark açısı ölçülmüştür. Koronal kesitte bir tarafın palatal alveolar arkında mine ve kretin birleştiği noktadan diğer tarafın alveolar arkının aynı noktasına kadar olan çizginin uzunluğu palatal interalveolar uzunluk (PIU), koronal kesitte sert damağın orta hattından palatal interalveolar çizgiye uzanan dikey mesafenin uzunluğu palatal alveolar derinlik (PAD), koronal kesitte sağ ve sol bukkal alveolar kemik arasındaki mesafe alveolar genişlik (AG), koronal kesitte sert damak derinliğinin alveolar arası uzunluğa oranı palatal ark derinliği/palatal alveolar arası uzunluk (PAD/PIU), koronal kesitte sağ ve sol alveolar arktan sert damağın orta hattında birleşen uzunlukların oluşturduğu açıortay maksillopalatal ark açısı (MPAA), ImageJ programı kullanılarak, ekran görüntüsü üzerinden ölçülmüş ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Solunum paterni, hyoid üçgen metodolojisi kullanılarak, hyoidin KIBT üzerinde sagital kesitte konumu değerlendirilerek, hastaların hangi solunuma sahip olduğu (burun ya da ağız solunumu) belirlenmiş ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sert damak boyutları ile yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Sert damak boyutları ile cinsiyet arasında karşılaştırma yapıldığında ise sadece AG ölçümü istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p0.05). AG boyutları erkeklerde kadınlara göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Özgüven, Evaluation of Hard Palate Measurements in Cone Beam Computed Tomography According to Age and Gender and Its Relationship with Respiratory Pattern, Hacettepe University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Radiology, Specialist Thesis, Ankara, 2023. The aim of this study was to evaluate hard palate dimensions in cone beam computed tomography (CBCT) images according to age, gender and respiratory pattern. In our study, 364 CBCT images of patients (182 females and 182 males) aged 18 years and older were obtained from the radiology archive of Hacettepe University Faculty of Dentistry. The hard palate was measured in the coronal section and evaluated according to age, gender and respiratory pattern. Four different lengths of the hard palate and maxillopalatal arch angle were measured in the coronal section. The palatal interalveolar length (PIL) is the length of the line from the point where the enamel and crest meet at the palatal alveolar arch of one side to the same point of the alveolar arch of the other side, and the palatal alveolar depth (PAD) is the length of the vertical distance from the midline of the hard palate to the palatal interalveolar line in the coronal section, alveolar width (AW), the distance between the right and left buccal alveolar bone in coronal section, palatal arch depth/palatal inter-alveolar length (PAD/PIL), the median maxillopalatal arch angle (MPAA) formed by the lengths from the right and left alveolar arches joining at the midline of the hard palate in the coronal section was measured on the screen image using ImageJ software and statistically analysed. The breathing pattern was determined and statistically analysed by evaluating the position of the hyoid in the sagittal section on the CBCT using the hyoid triangle methodology and determining which breathing pattern (nasal or mouth breathing) the patients had. There was no statistically significant difference between hard palate dimensions and age (p>0.005).