Functional screening of beneficial strains and consortia to maximize healthy fermentation potential
Sağlıklı fermentasyon potansiyelini üst düzeye çıkarmak için yararlı suşlar ve konsorsiyumların fonksiyonel olarak taranması
  1. Tez No: 913640
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. HANNA LEENA ALAKOMI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Turku
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Baklagiller ve tahıllar, düşük yağ ve yüksek protein içeriği de dahil olmak üzere sağlık yararları ile bilinen, küresel olarak tüketilen bitkisel kaynaklardır. Ancak, antinütrisyonel besin elementleri de içermektedirler. Bu tez,“HealthFerm”adlı AB Horizon projesinin bir parçası olarak yürütüldü ve optimal fermantasyon ile sağlık teşvik edici etkileri olan laktik asit bakterilerini taramayı amaçlamıştır. Bu çalışmada, yulaf unu (OatF-F), yulaf protein konsantresi (OatF-C) ve bakla protein konsantresi (Faba-C) bazlı besiyerleri kullanıldı. Genel olarak, suşlar tüm besiyerlerinde iyi bakteriyel büyümeyi göstermiştir, özellikle Faba-C besiyerinde olumlu bir büyümeyi desteklemiştir. Ayrıca, çalkalama olmadan besiyerinin gece boyunca inkübasyonun suş büyümesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada büyüme hızının OatF-F'de daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca, çalkalama olmadan gece boyunca inkübe edilmemiş olan besiyerlerinde genel olarak suşların büyüme hızı daha yüksek bulunmuştur. Seçilen suşlar ile tüm besiyerlerinde pH düşüşleri gözlenmiştir.Büyük ölçekte gerçekleştirilen fermantasyonda, 24 saat sonra en düşük pH değerleri sırasıyla OatF-C (3.4±0.03), OatF-F (3.5±0.02) ve Faba-C (4.4±0.03) ortamlarında gözlenmiştir. Antinütrisyonel besin elementlerden olan ramnoz şekeri hiçbir besiyerinde tespit edilmemiştir. Ayrıca Faba-C'de rafinoz belirlenmemiştir. OatF-C'de rafinozun tam degredasyonu elde edilmiştir. Faba-C besiyerinde sükrozun tam degredasyonu gözlenmiştir. Faba-C besiyerinde glukoz daha yüksek bir konsantrasyonda (1.49 g/L) bulunmuştur, ancak fermentasyon sonrasında tam hidroliz gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Legumes and cereals are globally consumed plant-based sources known for their health benefits, including low-fat and high protein content. However, they also contain antinutritional elements. This thesis, conducted as part of the EU Horizon project“Healthferm,”aimed to screen food fermentation lactic acid bacteria for optimal fermentation and health-promoting effects. In this study, oat flour (OatF-F), oat protein concentrate (OatF-C) and faba bean protein concentrate (Faba C) based media were used. Overall, the strains demonstrated good bacterial growth in all media, notably, Faba-C supported favorable growth. Additionally, the impact of overnight incubation without shaking on strain growth was examined. The study found that the growth rate was higher in OatF-F. Moreover, the growth rate of strains in media not incubated overnight with shaking was generally higher. Reductions in pH were observed with selected strains in all media. In the scale-up fermentation, the lowest pH values after 24 hours were observed in OatF- F (3.5±0.02), OatF-C (3.4±0.03), and Faba-C (4.4±0.03). Rhamnose was not detectable in any of the samples, and raffinose was not detected in Faba-C. Complete degradation of raffinose was achieved in OatF-C. Complete hydrolysis of sucrose was observed in Faba-C. Faba-C exhibited a higher concentration of glucose (1.49 g/L), but complete hydrolysis was observed.