Kanser hastalarında müzik terapisinin yaşam kalitesi üzerine etkisi: Sistematik bir derleme ve meta analiz
The effect of music therapy on quality of life in patients with cancer: A systematic review and meta-analysis
- Tez No: 913672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA DİNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Müzik, Nursing, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı, müzik terapinin kanser hastalarının yaşam kalitesine etkisini incelemek için yapılan randomize kontrollü deneysel çalışmalar (RKÇ) ortaya koyularak, müzik terapinin kanserli hastaların yaşam kalitesi üzerindeki etkinliğinin meta-analiz yöntemiyle değerlendirilmesidir. Bu çalışma, meta-analiz araştırmaları ve sistematik inceleme çalışmalarının raporlanmasında kullanılan PRISMA (Meta-Analizler ve Sistematik İncelemeler için Tercih Edilen Raporlama Yönergeleri) taahhütnamesine bağlı kalınarak gerçekleştirilmiş ve PROSPERO (Sistematik İncelemelerin Uluslararası Geriye Dönük Kaydı) sisteminde kaydedilmiştir. Tarama PICO(S) (Problem-Maruziyet-Karşılaştırma-Sonuç-Çalışma-Deseni-Zaman) tarama listesine göre gerçekleştirilmiştir. Türkçe ve İngilizce yayınlanmış makaleler özellikle seçilmiştir. Çalışma dahilinde genel taramada 388 literatür kaydına ulaşıldı, tam metinlerinin dâhil edilme seçim kriterlerine göre incelenmesi sonucunda ise 10 çalışma sentezlendi. Çalışmalar İçin Yanlılık Riski Aracı" (Revised Cochrane risk-of-bias tool for randomized trials) (ROB 2) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the effectiveness of music therapy on the quality of life of cancer patients by meta-analysis method by presenting randomised controlled experimental studies (RCTs) conducted to examine the effect of music therapy on the quality of life of cancer patients. This study was conducted by adhering to the PRISMA (Preferred Reporting Guidelines for Meta-Analyses and Systematic Reviews) commitment used for reporting meta-analyses and systematic review studies and was registered in the PROSPERO (International Retrospective Register of Systematic Reviews) system. Screening was performed according to the PICO(S) (Problem-Exposure-Comparison-Conclusion-Study-Design-Time) screening list. Articles published in Turkish and English were specifically selected. Within the scope of the study, 388 literature records were reached in the general search, and 10 studies were synthesised after the full texts were examined according to the inclusion selection criteria. The Revised Cochrane risk-of-bias tool for randomised trials (ROB 2) was used.