Kronik otitis mediada yapılan ossiküloplasti sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of ossiculoplasty results in chronic otitis media
  1. Tez No: 91371
  2. Yazar: M. MUSTAFA KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ DÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Kronik otitis media cerrahisinde kemikçik zincir bozukluğuna bağlı işitme kaybı otogreft, homogreft ve sentetik protezlerle ossiküloplasti yapılarak düzeltilebilir. Bu çalışma, timpanoplasti ameliyatı esnasında yapılan ossiküloplastinin işitme kazancını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı'mda Ocak 1995 ile Kasım 1998 tarihleri arasında ossiküloplasti uyguladığımız 37 hasta çalışmaya alındı. Hastalardan 1 l'i (%29.7) erkek, 26'sı (%70.3) kadın ve ortalama yaşları 33.81 ± 16.04 (9-65) idi. Olgulann 27'sine tip-III, 10'una tip-IV timpanoplasti ile birlikte ossiküloplasti uygulandı. Ossiküloplastide greft olarak hastaların 17'sinda inkus, 6'smda malleus, 3'ünde kartilaj, 2' sinde teflon protez ve 9'unda temporal kemikten alınıp hazırlanan bir kemik kullanıldı. Greft materyallerinin 32'si otogreft, 3'ü homogreft idi. Başarılı işitme kazancı olarak hastaların postoperatif hava-kemik aralığının 20 dB ve daha az olanlar alındı. Buna göre hastaların 24 'ünde (%66. 66) başarılı işitme kazancı saptandı. Postoperatif hava-kemik aralığı 20 dB'den daha aşağı olan hasta oranı Tip-III timpanoplastide %74.04 ve tip-IV'de %44.44, canal wall-up uygulananlarda %60.00 ve canal wall-down'da %41.66 olarak saptandı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre ossiküloplasti sonrası işitme kazancıyla yaş ve preoperatif zar perforasyon büyüklüğü ilişkisizdi. Ossiküloplasti sonrası işitme, otolog greft kullanımıyla, sağlam stapesin olması ve DKY'nin korunmasıyla daha başarılı bulundu. İşitme kazancının postoperatif erken dönemde en yüksek olduğu, zamanla 18-20. aya kadar azaldığı ve daha sonra sabit kaldığı saptandı. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Autograft, homograft and synthetic materials can be used in ossicular chain reconstruction, namely ossiculoplasty, during chronic ear surgery. This study was performed in order to assess the hearing effectiveness of ossiculoplasty in patients undergoing tympanoplasty operation. Thirty-seven cases of different kind of ossiculoplasty in patients suffering from chronic middle ear diseases were performed in Otolaryngology Department of Süleyman Demirel University School of Medicine between January 1995 and November 1998. Of these 1 1 (%29.7) were male and 26 (%70.3) were female. The age ranges between 9 and 65, the mean age of the patients was 33.81 ± 16.04. Of these ossiculoplasties, 27 were type-Ill tympanoplasty, 10 type-IV tympanoplasty, incus grafts, malleus grafts, cartilage grafts, teflon prostheses and temporal bone grafts were used in 17, 6, 3, 2 and 9 patients, respectively. Thirty-two autografts and 3 homografts were used as grafts materials. Hearing success was defined as postoperative air-bone gap of 20 dB or lesser. According to this criterion, 24 (%66.66) of 37 patients were successful. The rate of patients having postoperative air-bone gap lesser than 20 dB were determined as in type-Ill %74.04, type-IV %44.44, canal wall-up %60.00, canal wall-down %41.66. No relation exists between hearing gain and age, dimension of preoperative tympanic membrane perforation according to results of this study. Hearing gain following ossiculoplasty is higher in the following situations: Use of autolog graft, existance and intactness of stapes and preservation of external auditory meatus. It was determined that hearing gain reached the peak level in early postoperative period, diminished until postoperative 1 8-20^ month in time, then stabilized. 43