Sınıf öğretmeni ve matematik öğretmenlerinin Uluslararası Cambrıdge ve MEB Matematik Öğretim Programını ve program materyallerini uyarlama süreçleri
Classroom and math teachers' curriculum adaptation processes of MoNE and International Cambridge Math Curricula and curriculum materials
  1. Tez No: 913748
  2. Yazar: BEYZA BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Resmi eğitim programları sınıf ortamlarının ihtiyaçlara cevap verebilecek hale getirilmelidir. Hem Türk Eğitim Sistemi hem de farklı eğitim sistemlerinde ihtiyaçlar değiştiği için MEB ve Uluslararası Cambridge matematik öğretim programlarını uygulayan öğretmenlerin program uyarlama süreçlerini ortaya koymak program uyarlamada farklı program yapılarının süreci nasıl şekillendirdiğini anlamlandırabilmek açısından önemlidir. Bu araştırma 4. ve 6. sınıf düzeylerinde MEB ve Uluslararası Cambridge Matematik Öğretim Programlarını uygulayan özel bir eğitim kurumunda öğretmenlerin program uyarlama süreçlerini araştırmak ve hangi faktörlerin süreçleri nasıl şekillendirdiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma modeline göre tasarlanmış bir durum çalışmasıdır. Araştırma kapsamında MEB ve Uluslararası Cambridge Matematik Öğretim Programları ile ders kitapları, Cambridge Matematik öğretim programı için etkinlik kitapları ve öğretmen kılavuz kitapları belirlenen ölçütlere göre analiz edilmiştir. İlkokul ve ortaokul kademelerinde görev alan altı öğretmen ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. MEB ve Uluslararası Cambridge Matematik öğretim programları ve program materyallerinin doküman analizleri sonucunda MEB matematik öğretim programı ve program materyallerinin öğretmeni program uyarlama konusunda çok fazla desteklemediğini ancak program materyallerinin gelişmekte olduğunu; Uluslararası Cambridge matematik öğretim programını uygulayan öğretmenler ise öğretim programı ve program materyallerinin süreçte kendilerini desteklediğini belirtmişlerdir. Programları uygulayan öğretmenlerin atlama, yenisiyle değiştirme, plan üzerinde değişiklik yapma ve ek materyal kullanma program uyarlama stratejilerini kullandıkları ve bu stratejileri kullanma nedenlerinin farklı öğrenci profili, içeriğin zenginleştirilmesi, idare baskısı, zaman, öğretmenlerin kendini yeterli görmesi, yetersiz konu anlatımları, MEB ortak sınavları, günlük hayat bağlantısı kurdurması olarak sıralanmıştır. MEB matematik öğretim programında öğretmenlerin program uyarlama davranışlarında bulunma sebebi program ve program materyallerinin eksikliklerini kapatmakken uluslararası Cambridge matematik öğretim programında var olanı iyileştirmektir.
Özet (Çeviri)
Official education programs should be made to meet the needs of classroom environments. Since the needs of both the Turkish Education System and different education systems change, revealing the program adaptation processes of teachers who implement the MoNE and International Cambridge Mathematics Curriculums is important in terms of understanding how different program structures shape the process in program adaptation. This research was conducted in a private educational institution implementing the MoNE and International Cambridge Mathematics Curriculums at the 4th and 6th grade levels and to reveal which factors shape the processes. The research is a case study designed according to the qualitative research model. Within the scope of the research, MoNE and International Cambridge Mathematics Curriculums and textbooks, activity books for the Cambridge Mathematics Curriculum and teacher guidebooks were analyzed according to the determined criteria. Individual interviews were conducted with six teachers working at primary and secondary school levels. As a result of the document analyses of the MoNE and International Cambridge Mathematics curriculums and program materials, the MoNE mathematics curriculum and program materials did not support teachers much in program adaptation, but the program materials were developing; teachers implementing the International Cambridge Mathematics Curriculum stated that the curriculum and program materials supported them in the process. It has been stated that teachers who implement the programs use the program adaptation strategies such as omission, replacement modification of plans and the use of supplementary materials, and the reasons for using these strategies are different student profiles, enriching the content, administrative pressure, time, teachers seeing themselves as competent, insufficient subject explanations, MoNE common exams, and establishing connections to daily life. The reason why teachers adopt program adaptation behaviors in MoNE mathematics curriculum is to cover the deficiencies of the program and program materials, while improving what is available in the international Cambridge mathematics curriculum.