12. sınıf öğrencilerinin müzik kültürü öğrenme alanı kazanımlarını gerçekleştirme durumları (İstanbul ili örneği)
12th grade students' achievement levels of music culture learning area objectives (The case of Istanbul)
  1. Tez No: 913781
  2. Yazar: HİLAL ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA SERİN ÖZPARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretimden mezun olma derecesine gelmiş 12. Sınıf öğrencilerinin, müzik dersi öğretim programındaki müzik kültürü öğrenme alanı kazanımlarını ne derecede gerçekleştirdiğini belirlemek ve uygulanan form doğrultusunda mevcut sorunları saptayarak çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmanın örneklem grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 15 Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören ve 12. Sınıfa devam eden 615 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada, nicel araştırma türlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, mevcut durumu olduğu gibi betimlemeyi amaçlayan bir anlık tarama çalışmasıdır. Araştırma kapsamında“Müzik Kültürü Öğrenme Alanı Kazanım Belirleme Formu”aracılığıyla toplanan veriler, öğrencilerin vermiş oldukları doğru ve yanlış cevapların oranından yola çıkılarak frekans/yüzde tabloları ile açıklanmış ve bulgular bölümünde sunulmuştur. Ortaöğretimden mezun olma düzeyine gelmiş 12. Sınıf öğrencilerinin müzik kültürü öğrenme alanı kazanımlarını gerçekleştirme düzeylerinin cinsiyet, müzik dersi alınan süre ve okul bazında farklılık gösterme durumlarını belirlemek için ise SPSS programında betimsel veriler hesaplanmış ve çapraz tablolar (crosstabs) kullanılarak sunulmuştur. Elde edilen bulgular neticesinde, ortaöğretimden mezun olma düzeyine gelmiş 12. sınıf öğrencilerinin, 9. ve 11. sınıf müzik kültürü öğrenme alanı kazanımlarını gerçekleştirme düzeyi ortalama; 10. ve 12. sınıf müzik kültürü öğrenme alanı kazanımlarını gerçekleştirme düzeyi zayıf olarak saptanmıştır. Bu sonuçlar çerçevesinde başarının arttırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the extent to which 12th-grade students, who are about to graduate from secondary education, have achieved the learning outcomes in the music culture field of the music curriculum, and to identify existing issues based on the conducted survey to offer potential solutions. The sample group of the study consists of 615 12th-grade students attending 15 Anatolian High Schools affiliated with the Istanbul Directorate of National Education in the 2023-2024 academic year. In this study, the survey model, one of the quantitative research methods, was used. The study is a cross-sectional survey that aims to describe the current situation as it is. Data collected through the 'Music Culture Learning Outcomes Determination Form' were analyzed based on the rates of correct and incorrect answers given by students and presented in the findings section using frequency/percentage tables. To determine whether there are differences in the achievement levels of 12th-grade students' music culture learning area outcomes based on gender, duration of music lessons, and school, descriptive data were calculated using the SPSS program, and cross-tabulations (crosstabs) were used for presentation. Based on the findings obtained, it was determined that the level of achievement of 12th-grade students, who are about to graduate from secondary education, was average for the 9th and 11th-grade music culture learning outcomes, while it was low for the 10th and 12th-grade music culture learning outcomes. In light of these results, recommendations were made to improve achievement levels.