Okul öncesi öğretmenlerinin görsel sanatlar dersine ilişkin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determining the in-service training needs of preschool teachers regarding visual arts courses
- Tez No: 913780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTUĞRUL KÜPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin görsel sanatlar derslerine ilişkin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Küreselleşen dünyada eğitim programlarının güncellenmesi ve geliştirilmesi gerekliliği, öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini sürekli olarak artırmalarını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, okul öncesi öğretmenlerinin görsel sanatlar alanındaki hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını belirlemek, bu alandaki eğitimin kalitesini artırmada kritik bir adımdır. Araştırmanın yöntemi nicel bir yaklaşıma dayanmaktadır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı boyunca Ankara ili Beypazarı ilçesinde bulunan devlet ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak anketler kullanılmış, elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara ili Beypazarı ilçesindeki okul öncesi öğretmenleri oluştururken, örneklem ise bu öğretmenler arasından rastgele seçilen bir grup olarak belirlenmiştir. Araştırma bulguları, okul öncesi öğretmenlerinin görsel sanatlar derslerine yönelik hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirli alanlarda yoğunlaştığını göstermektedir. Öğretmenlerin çoğunluğunun görsel sanatlar eğitimi konusunda kendilerini yeterli hissetmedikleri ve bu alandaki bilgi ve becerilerini geliştirmeye ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir. Özellikle sanat eğitiminin teorik temelleri ve uygulamalı yöntemler konusunda eksiklikler olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin görsel sanatlar derslerine ilişkin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Öğretmenlerin bu ihtiyaçlarının karşılanması, okul öncesi eğitimde sanat eğitiminin kalitesini artıracak ve çocukların sanatsal gelişimlerine daha fazla katkı sağlayacaktır. Bu doğrultuda, öğretmenlere yönelik kapsamlı hizmet içi eğitim programlarının geliştirilmesi ve bu programların sürekli olarak güncellenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the in-service training needs of preschool teachers concerning visual arts courses. In an increasingly globalized world, the necessity to update and improve educational curricula mandates that teachers continually enhance their professional competencies. In this context, identifying the in-service training needs of preschool teachers in the field of visual arts is a critical step in improving the quality of education in this area. The research adopts a quantitative approach and was conducted during the 2022-2023 academic year with teachers working in public and private preschool institutions in the Beypazarı district of Ankara, Turkey. Surveys were used as the data collection tool, and the data obtained were analyzed using the SPSS program. The population of the study consists of preschool teachers in the Beypazarı district of Ankara, while the sample was randomly selected from this group. The findings reveal that the in-service training needs of preschool teachers regarding visual arts courses are concentrated in specific areas. Most teachers reported feeling insufficient in their knowledge of visual arts education and expressed a need to enhance their skills and understanding in this field. Notably, gaps were identified in the theoretical foundations of art education and in practical teaching methods. In conclusion, this study highlights the necessity of addressing the in-service training needs of preschool teachers related to visual arts courses. Meeting these needs will improve the quality of art education in preschool settings and contribute more effectively to children's artistic development. It is recommended that comprehensive in-service training programs be developed for teachers and that these programs be regularly updated to remain relevant.