Adesiv körülerde kullanılan metallerde farklı yüzey pürüzlendirme işlemlerinin tutuculuğa olan etkilerinin incelenmesi
Evaluation of effects of different surface treatment on retention in different alloys used for adhesive bridges
- Tez No: 91380
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ İHSAN ALADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
II ÖZET Adesiv tutuculu köprüler restoratif diş hekimliğinde basan ile kullanılmakla beraber, güncel uygulamalarda metal altyapıların simana bağlanması ile ilgili problemler görülmektedir. Bu çalışma, metal destekli adesiv köprülerin siman ile bağlantılarındaki yetersizliğin neden olduğu başarısızlıkların azaltılmasında; farklı alaşımların, bu alaşımların bağlantı yüzeylerinin pürüzlendirilmesinin ve farklı şekillerde polimerize olan sunanların adezyona olan etkilerinin değerlendirilmesi ve bu etkilere göre en uygun kombinasyonun bulunması için yapılmıştır. Çalışmamızın materyalini oluşturan Cr-Co ve Cr-Ni alaşımlar, 320 adet 1.3 cm çaplı silindir şeklinde olmak üzere dökümleri yapılarak elde edilmiştir. Örnekler dört gruba ayrılarak Elektrolitik, Kimyasal A, Kimyasal B, Kumlama işlemlerine tabi tutulmuşlardır. Daha sonra her bir grup ikiye ayrılarak Panavia21 ve Twinlook simanlarla yapıştırılmıştır. Haunsfield test cihazında, örneklerin yansına çekme, yansına makaslama kuvvetleri uygulanarak kopma dirençleri ölçülmüştür. Çalışmamızın sonuçlan istatistiksel metot olarak“varyans analizi”ve“LSD testi”kullanılarak değerlendirilmiştir. Farklı adi metal alaşımlan kullanmanın adezyon kuvveti üzerine etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Yüzey pürüzlendirme tekniklerinin bağlanma kuvvetlerine etkisi bakımından en yüksek Kimyasal A, daha sonra sırası ile Elektrolitik, Kimyasal B ve Kumlama şeklinde sıralandığı belirlenmiştir. Kullanılan sunanlarda ise Panavia 21 'in Twinlook' a göre daha yüksek çekme ve makaslama direnci sağladığı görülmüştür. Sistemlerin makaslama kuvvetlerine karşı dirençlerinin çekme kuvvetlerinden daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Resin bonded bridges are successfully used in restorative dentistry; however, it is possible to face some problems related to the cementing of metal frameworks in everyday applications. This study has been carried out in order to evaluate the influences of variously polymerized cements, of different alloys, and of the inner surface treatment of these alloys in reducing the failure caused by the inadequacy in cementing with metal supplied adhesive bridges; another objective of this study is to find out the most appropriate combination according to these influences. Forming the basis of our study, Cr-Co and Cr-Ni alloys have been obtained by casting 320 cylinders in 1.3 cm diameters. Samples have been divided into four groups and subjected to Electrolytic, Chemical A, Chemical B, and Sandblasting processes. Then each group has been divided into two groups and they have been cemented with Panavia 21 and Twinlook. Shear-stress has been exerted on half of the samples in the Haunsfield testing apparatus, while the other half of the samples have been subjected to tensile-stress in the same instrument. In this way, their resistance to shear and tensile strength has been measured. The results of our study have been evaluated by using“variance analysis”and“LSD test”as statistical methods. It has been observed that the use of different ordinary metal alloys has been found to have no influence on bond strength. It has been determined that the highest influence of surface treatment techniques on bond strength has been successively Chemical A, Electrolytic, Chemical B, and Sandblasting. In the cements used, Panavia 21 has been found to be of higher tensile and shear bond strength