Diabetik retinopatili hastaların lökosit membranlarındaki ve plazma fosfolipitlerindeki yağ asidi bileşiminin incelenmesi
The Investigation of fatty acid composition of phospholipids in leucocyte membrane and plasma in patients with diabetic retinopathy
  1. Tez No: 91379
  2. Yazar: NACİYE KURTUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada Tip II diabetiklerinden alınan kan örneklerinde lökosit membranı ve plazma fosfolipit yağ asidi bileşimi incelendi. Çalışmada yer alan kırk hasta retinopati derecelerine göre gruplandınlarak retinopati derecesi ile yağ asidi bileşimi a- rasındaki ilişki araştırıldı. Lökosit membranındaki sonuçlar değerlendirilip kontrol grubu ile karşılaştırıldı ğında; retinopatisiz diabetik grupta stearik ve oleik asidin arttığı, palmitik ve araşidik a- sidin azaldığı; background grupta stearik, oleik ve araşidonik asidin arttığı, palmitik asi din azaldığı; preproliferatif grupta stearik, oleik, araşidonik ve behenik asidin arttığı, kaprik, palmitik ve araşidik asidin azaldığı; proliferatif grupta da stearik, araşidonik ve behenik asidin arttığı, kaprik, palmitik ve araşidik asidin azaldığı görüldü. Plazma fosfolipitlerindeki bulgular da kontrol grubu ile karşılaştırılarak, retinopatisiz diabetik grupta oleik, linoleik, araşidik ve behenik asidin arttığı, kaprik, palmitik ve araşidonik asidin azaldığı; background grupta oleik, linoleik, araşidik ve behenik asidin arttığı; kaprik, palmitik ve stearik asidin azaldığı; preproliferatif grupta oleik, linoleik, araşidik ve behenik asidin arttığı, palmitik, stearik asidin azaldığı; proliferatif grupta oleik, linoleik, araşidik ve behenik asidin arttığı, kaprik, palmitik ve stearik asidin azaldığı tesbit edildi. Bu sonuçlardan retinopati dereceleri farklı diabetiklerde lökosit membranı ve plazma fosfolipitlerindeki yağ asidi bileşiminin kontrol grubuna göre belirgin olarak değiştiği ve lökosit membranı ve plazma fosfolipitlerindeki yağ asidi bileşimi bulguları nın benzer olduğu görüldü. Lökosit membranı yağ asidi bileşimindeki değişimin diabette görülen lökosit fonksiyon bozukluğu ile ilgili olabileceği ve lökotrien ve prostaglandin gibi lipit mediatörlerinin öncülleri olan membran fosfolipitlerindeki de ğişmenin diabetik retinopatiye yolaçabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this study, fatty acid composition of leucocyte membrane and blood plasma phospholipids in samples obtained from Type II diabetics was investigated. Forty patients included in the study were groupped with respect to the degree of retinopathy. Any possible relation of the degree of retinopathy to fatty acid content was researched. When the results associated with leucocyte membrane were evaluated and compared to the control values, it was seen that stearic and oleic acids were increased and palmitic and arachidic acids decreased in diabetic patients without retinopathy; that stearic, oleic, and arachidonic acids were increased and palmitic acid decreased in background retinopathy group; that stearic, oleic, arachidonic, and behenic acids were increased and capric, palmitic and arachidic acids decreased in preproliferative and proliferative groups. After the findings related to the blood plasma and compared to control group, it was observed that oleic, linoleic, arachidic, and behenic acids were increased and capric, palmitic, and arachidonic acids decreased in patient group without retinopathy; that oleic, linoleic, arachidic, and behenic acids were increased and capric, palmitic and stearic acids decreased in background group; that oleic, linoleic, arachidic, and behenic acids were increased and palmitic and stearic acids decreased in preproliferative group; and that oleic, linoleic, arachidic, and behenic acids were increased and capric, palmitic, and stearic acids decreased in proliferative group. The overall results showed that the fatty acid composition of phospholipids in leucocyte membrane and blood plasma was altered significantly in diabetic patients with different degree of retinopathy when compared to control group and that the similar changes in fatty acid composition were observed in leucocyte membrane and plasma. It was concluded that the changes in leucocyte membrane fatty acids may be associated with leucocyte dysfunction in diabetics and that the retinopathy occuring in diabetics may be caused by the changes in membrane phospholipids containing the precursors of lipid mediators such as leucotrienes and prostaglandins. ^Öî£ VÜKSEKÖr * FTIM İÜJ