Erişkinlerde öğle uykusu alışkanlığının kardiyovasküler hastalık riski ve yaşam kalitesine etkisi
The impact of afternoon nap habit on cardiovascular disease risk and quality of life in adults
- Tez No: 913804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızın amacı, erişkinlerde öğle uykusu alışkanlığı ile kardiyovasküler hastalık riski (KVH) ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktı. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, kesitsel ve analitik olarak tasarlanan çalışmamızda 1 Şubat 2024 ile 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 40-69 yaş aralığında, 188 bireyin sosyodemografik, biyokimyasal ve medikal parametreleri incelendi. KVH riskleri ESC 2021 Kardiyovasküler Hastalık Önleme Kılavuzu'na göre 4 kategoriye ayrıldı. Katılımcılara Short Form-12 (SF-12) Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulandı. Uyku özellikleri ile KVH riskleri arasındaki ilişki Multinomial Lojistik Regresyon Modeli (MLRM) ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki Genel Doğrusal model-ANCOVA Modeliyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between the habit of taking afternoon naps and the risk of cardiovascular disease (CVD) and quality of life in adults. Materials and Methods: This single-center, cross-sectional, and analytical study included 188 individuals aged 40-69 who visited the Family Medicine outpatient clinics of a training and research hospital between February 1, 2024, and May 31, 2024. The sociodemographic, biochemical, and medical parameters of the participants were examined. CVD risks were categorized into four groups according to the ESC 2021 Cardiovascular Disease Prevention Guidelines. The Short Form Health Survey (SF-12) was administered to the participants. The relationship between sleep characteristics and CVD risks was analyzed using the Multinomial Logistic Regression Model (MLRM), and the relationship with quality of life was analyzed using the General Linear Model-ANCOVA. A p-value of