Rem uyku kısıtlamasına bağlı ağrı modelinde eksojen ve endojen melatoninin rolü
Role of exogenous and endogenous melatonin in rem sleep restriction-induced pain model
- Tez No: 913817
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Uyku kaybı ile ağrı arasındaki ilişki uzun zamandır bilinmekle birlikte altında yatan mekanizma henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmamızda amacımız uyku kısıtlaması ile indüklenen hiperaljezi üzerine eksojen ve endojen melatoninin etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızın ilk bölümünde 28 adet erkek Sprague Dawley sıçan bazal ağrı ölçümleri (tail flick ve hot plate) yapıldıktan sonra dört gruba (n=7) ayrıldı. Bunlardan 3 grup 15 gün süreyle günde 8 saat REM uyku kısıtlamasına tabi tutulurken kontrol grubu normal uyku düzenini sürdürmeye devam etti. REM uyku kısıtlaması uygulanan gruplardan biri her gün 17.00'de melatonin 5 mg/kg i.p. aldı. Diğer gruba ise aynı saatte melatonin çözücüsü %5 dimetil sülfoksit (DMSO) i.p. uygulandı. REM uyku kısıtlaması alan üçüncü grup da tedavisiz bırakıldı. Deney süresince gün aşırı ağrı ölçümleri tekrarlandı. Süre sonunda hayvanlar sakrifiye edildi ve omurilik lumbar bölge arka boynuz kısmından doku örneği alınarak LC-MS/MS ile noradrenalin ve serotonin ölçümleri yapıldı. Çalışmanın ikinci bölümünde 18 adet sıçanda pineal bez cerrahi olarak çıkarıldı. Serum melatonin düzeyleri pinealektomi ameliyatından önce ve post-operatif 7. günde ölçüldü. Ağrı ölçümleri pinealektomi öncesi ve post-operatif 14. günde tekrarlandı. Burada randomize olarak 2 alt grup oluşturuldu ve bir gruba melatonin 5 mg/kg i.p. diğerine %5 DMSO i.p. tek doz verildi ve 1 saat sonra ağrı ölçümleri tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Although the relationship between sleep loss and pain is known for a long time, the underlying mechanism has not yet been fully elucidated. the aim of this study is to demonstrate increase the role of exogenous and endogenous melatonin on hyperalgesia induced by sleep restriction. Material and Methods: In the first part of the study, 28 male Sprague Dawley rats subjected to baseline pain measurements (tail flick and hot plate) and then divided into four groups (n=7). While 3 groups were subjected to 8 hours of REM sleep restriction per day for 15 days, the control group continued to maintain normal sleep schedule. One of the groups subjected to REM sleep restriction received melatonin 5 mg/kg i.p. every day at 17:00. The other groups received melatonin solvent 5% dimethyl sulfoxide (DMSO) i.p. for the same period. The third sleep restriction group received no treatment. Pain measurement were repeated every other day. At the end of the period, the animals were sacrificed and tissue samples were taken from the posterior part of the spinal cord lumbar region and tissue noradrenaline and serotonin measurements were made with LC-MS/MS. The pineal glands of 18 mice were surgically removed in the second part of the study. Serum melatonin levels were measured before pinealectomy and on postoperative day 7. Pain behaviour was evaluated before and 14 days after pinealectomy. Here, 2 subgroups were randomly formed and one group was given melatonin 5 mg/kg i.p. and the other 5% DMSO i.p. single dose and pain measurements were repeated 1 hour later.