112 acil sağlık hizmetlerinin en iyileştirilmesi için bütüncül bir yaklaşım
A integrative approach for the optimization of 112 emergency health services
  1. Tez No: 913818
  2. Yazar: FATİH KARAÇOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Acil Sağlık Hizmetleri (ASH), ani hastalık veya kaza sonucu yaralanma durumunda hastalara hız tıbbi müdahale sağlama ve bu kişileri gerekli durumlarda tabbi destek merkezlerine nakletme sorumluğunu üstlenir. Acil Sağlık Hizmetleri'ndeki ilerleyiş Türkiye'de 1980'lerin sonunda başlamıştır. Hekim, hemşire ve şoför olarak ekip halinde ilk kez beraber ambulans içinde 1994 yılında“112 Acil Yardım ve Kurtama”adı beraber çalışmışlardır. Ambulansların konuşlandığı merkezlerin konumlarının seçimine ilişkin ilk modeller 1970'lerde geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında Türkiye'nin Büyükşehirlerinden olan Konya ilinin merkez 3 ilçesi (Meram, Selçuklu ve Karatay) beş dakikalık aralıklar ile bir yıllık hız verileri ve 33'ü mevcut tesis 63'ü aday tesis olmak üzere 96 tesis konumu kullanılarak ASH bünyesinde kullanılan ambulansların kapsama alanı vakaya intikal süreleri ile değerlendirilmiştir. Bu kapsamda mevcut tesislerin yeterli olup olmadığının tespiti (Durum 0), yeni ilave tesis gerekliliği (Durum 1) ve tüm sistemin baştan atanması (Durum 2) durumlarının analizinin yapılabileceği bir matematiksel model geliştirilmiştir. Ayrıca nüfusun demografik yapısını göz önüne alarak bir yıllık vaka setleri oluşturulmuş ve oluşturulan vaka setlerinin tüm durumlar için tekrar analiz yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre talep noktalarından eşit ağırlıklı talep gelmesi durumda; 33 mevcut tesis ile taleplerin %67,23'lük kısmı 8 dakikalık seyahat süresi ile karşılanmıştır (Durum 0). Elde edilen kapsama alanı 6 ilave tesis (39 tesis) ile %90,65'e yükselmiştir (Durum 1). Tüm tesisler konumlarının baştan belirlendiği durumda ise 36 tesis ile %90,43'lük bir kapsama alanı bulunmuştur. Son olarak oluşturulan veri setleri ile analizler yapıldığında Durum 0'da kapsama miktarı artarken diğer durumlarda düşmüştür. Talep noktalarından gelen taleplerin ağırlıklı olarak belirlendiği veri setlerinin %90'lık kapsama alanı için Durum 1 için iki ilave tesis ve Durum 2 için bir ilave tesis gerekli olmuştur. Tüm bu sonuçlar değerlendirildiğinde sistemde harcanan sürenin minimum yapılması kapsama alanının arttırılmasına yönelik geliştirilen matematiksel modelin başarı ile çalıştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The responsibility of Emergency Medical Services (EMS) is to provide rapid medical intervention to patients in the event of sudden illness or accidental injury, and to facilitate their transportation to medical support centres when necessary. The development of emergency health services commenced in Turkey in the late 1980s. In 1994, the first instance of physicians, nurses and drivers working together as a team in an ambulance occurred under the designation“112 Emergency Aid and Rescue”. The initial models for the location selection of ambulance centres were developed in the 1970s. This thesis evaluates the coverage area of the ambulances used in the ASH, analysing the arrival times of the ambulances at five-minute intervals over the course of one year. The analysis was conducted in three central districts of Konya province (Meram, Selçuklu and Karatay), which is one of Turkey's metropolitan cities. Additionally, the study considered 96 facility locations, of which 33 are existing facilities and 63 are candidate facilities. In this context, a mathematical model was developed to analyse the sufficiency of the existing facilities (Case 0), the necessity of new additional facilities (Case 1) and the potential for an entire system reassignment (Case 2). Furthermore, in consideration of the demographic structure of the population, one-year case sets were constructed and the case sets were subjected to a second analysis for all cases. The results of the analysis indicated that, in the event of equal weighted demand from demand points, 67.23% of the demands were met with 33 existing facilities, with a travel time of 8 minutes (Case 0). The coverage increased to 90.65% with the addition of six facilities (Case 1). In the case where the locations of all facilities were determined from the outset, a coverage of 90.43% was found with 36 facilities. Ultimately, the analyses conducted with the generated data sets revealed an increase in coverage for Case 0 and a decrease in the other cases. The incorporation of two additional facilities for Case 1 and one additional facility for Case 2 was necessary to achieve 90% coverage of the data sets, where the demands from the demand points were predominantly determined. Upon comprehensive evaluation of these findings, it can be concluded that the mathematical model developed to minimise the time spent in the system and increase the coverage area is an effective approach.