Sosyal medya kullanımı ve asosyal davranışlar arasındaki ilişkinin sosyal hizmet perspektifinden incelenmesi
An Investigation of the relationship between social media use and asocial behaviors from a social work perspective
- Tez No: 913828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ KELEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı 18-55 yaş arasındaki bireylerin, sosyal medya kullanımı ve asosyal davranışları arasındaki ilişkiyi inceleyerek sosyal hizmet perspektifinden değerlendirmektir. Araştırma için derinlemesine 10 erkek 10 kadın olmak üzere toplam 20 kişiyle görüşme yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış 24 sorunun yer aldığı görüşme formu kullanılmıştır. Sorular araştırmacı tarafından hazırlanmış, katılımcılara sorularak cevap aranmıştır. Verilere, yüz yüze görüşme yoluyla ulaşılmıştır. Araştırmacı tarafından toplanan veriler, bir nitel veri analizi yazılımı olan Maxqda programı ile çözümlenmiş ve değerlendirilmiştir. Katılımcı grubun sorulara verdikleri cevaplar, orijinal görüşler korunarak, gerçek halini bozmadan araştırmacı tarafından kısaltılması sağlanmıştır. Sosyal medya kullanımının artması katılımcıların yüz yüze iletişimden uzaklaşarak asosyallik ile ilgili problemler yaşamalarına neden olmuştur. Sosyal medya kullanımının artması ile katılımcılarda sosyal aktivitelere katılım durumunda azalma, toplumda kendini tek başına hissetme, kendini ifade etmede eksiklik yaşama, ruhsal olarak kendini kötü hissetme ve sosyal ilişkilerinde bozulma gibi asosyallik ile ilgili problemler yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Toplumda sosyal medya kullanımının artması, toplumdaki bireylerin iletişimin azalmasına ve ruh sağlıklarının bozulmasına neden olmaktadır. Sosyal hizmet uzmanları bireyin problem çözme kapasitesinin artırılmasında, bireylerin özgürleşmesi ve güçlendirilmesinde rol oynamaktadır. Bu doğrultuda toplumun ruh sağlığının korunmasında sosyal hizmet alanında alınacak önlemler ve yapılacak müdahalelerde birey, aile ve toplumda iyilik halinin arttırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social media use and asocial behavior of individuals between the ages of 18-55 and evaluate it from a social work perspective. For the research, a total of 20 people, 10 men and 10 women, were interviewed in depth. An interview form containing 24 semi structured questions was used as a data collection tool in the study. The questions were prepared by the researcher and answers were sought by asking the participants. The data was obtained through face to face interviews. The data collected by the researcher was analyzed and evaluated with the Maxqda program, a qualitative data analysis software. The answers given by the participant group to the questions were shortened by the researcher, preserving the original views and without distorting the real version. The increase in social media use caused most of the participants to move away from face to face communication and experience problems with antisociality. It has been observed that as the use of social media increases, participants experience antisocial problems such as decreasing their participation in social activities, feeling alone in society, experiencing a lack of self-expression, feeling psychologically bad, and deterioration in their social relationships. The increased use of social media in society causes the communication of individuals in the society to decrease and their mental health to deteriorate. Social workers play a role in increasing the problem-solving capacity of the individual and liberating and empowering individuals. In this regard, it is aimed to increase the well-being of the individual, family and society in the measures and interventions to be taken in the field of social services in protecting the mental health of the society.