Kariyer alanındaki uluslararası akademik dergilerin bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of international academic journals in the career field
  1. Tez No: 913862
  2. Yazar: NURDAN ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Kariyer sahibi olmak, seçilen kariyer yolunu takip ederek daha fazla kazanmak, sorumluluk almak ve saygınlık kazanmak anlamına gelmektedir. Kariyer kavramına ilişkin ilk araştırmalar, bir kuruluş veya meslek içindeki hiyerarşik ilerlemeyi, gelir ve statüyü içerisinde barındıran objektif bir bakışa sahiptir. Çalışanlar için kariyer seçimi, hayatları ve gelecekleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek önemli bir karardır. Kariyer planlama bireysel kültürel bağlamın dünya görüşüne nasıl etkilediğini anlamak için önemlidir. Her bireyin, dünyada işlerin nasıl yürüdüğüne ilişkin tutumlarını, değerlerini, görüşlerini ve inançlarını oluşturan bireysel bir dünya görüşü bulunmaktadır. Kariyer planlaması insan kaynakları yönetimi ve günümüzde modern yönetim yaklaşımları içerisinde değerlendirilen ve önem kazanan kavramdır. Kariyer gelişimi ise bireylerin profesyonel yaşamları boyunca bilgi, beceri ve deneyimlerini artırarak kariyer hedeflerine ulaşmalarını sağlayan bir süreçtir. Ayrıca insan kaynakları için kariyer planlamasının önemli olduğu söylenebilmektedir. Bu çalışmada 2013-2023 yılları arasında Kariyer alanında yayın yapan dergilerde yayınlanan kariyer alanındaki çalışmaların bibliyometrik analizi amaçlanmıştır. Bu amaçla Web of Science Core Collection veri tabanından dergi isimleri ve makaleler taranmıştır.2013-2023 olan çalışma alanında 7 adet kaynakta (Dergi) 1210 belgeye ulaşılmıştır. Bu belgelerin 1174 adedi makale, 4 adedi makale; erken yayın ve 32 adedi de eleştiri türünde makale yayınlarından oluşmaktadır. Yıllık büyüme oranı %4.67 olarak tespit edilmiştir. Toplam 255 yazarın katkı sunduğu çalışmalardan 123 adedi tek yazarlı yayınlardır. Uluslararası ortak yazar iş birliği oranı % 24,63 dür. Yayın başına ortak yazar oranı 3.1'dir. 2815 adet yazar anahtar kelimesinin kullanıldığı çalışmalarda 36750 referans yer almaktadır. Yayın başına ortalama atıf oranı 14.85'tir. En fazla“Uygulama Psikolojisi”kategorisinde makale indekslenmiştir (n=1119). İkinci sırada (n=174) makale ile“Yönetim”kategorisi yer almaktadır. Özellikle son yıllarda kariyer ile ilgili çalışmaların Kariyer Gelişimi, Kariyer Uyumu ve Bibliyometrik Analiz ve bunlar gibi kavramların kariyer araştırmalarında öncü araştırmalar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a career means following a chosen career path to earn more, take on responsibilities, and gain respect. The first studies on the concept of career have an objective perspective that includes hierarchical advancement within an organization or profession, as well as income and status. For employees, choosing a career is an important decision that can significantly impact their lives and futures. Career planning is essential to understand how individual cultural contexts influence worldviews. Each individual has a personal worldview that shapes their attitudes, values, opinions, and beliefs about how things operate in the world. Career planning is a concept that has gained importance within human resource management and modern management approaches today. Career development is a process that enables individuals to achieve their career goals by increasing their knowledge, skills, and experiences throughout their professional lives. Additionally, it can be stated that career planning is important for human resources. This study aims to conduct a bibliometric analysis of research in the field of career published in journals between 2013 and 2023. For this purpose, journal names and articles were scanned from the Web of Science Core Collection database. In the study area from 2013 to 2023, a total of 1210 documents were identified across 7 sources (journals). Among these documents, 1174 are articles, 4 are early access articles, and 32 are critique-type publications. The annual growth rate was determined to be 4.67%. A total of 255 authors contributed to these works, with 123 being single-author publications. The international co-author collaboration rate is 24.63%. The average number of co-authors per publication is 3.1. The studies included the use of 2815 author keywords and referenced a total of 36,750 references. The average citation rate per publication is 14.85. The highest number of articles is indexed in the“Applied Psychology”category (n=1119). The“Management”category ranks second with 174 articles. It has been concluded that in recent years, studies related to career, such as Career Development, Career Fit, and Bibliometric Analysis, are leading research areas in career studies.