Suriye'deki Dürziler
The Druze in Syria
- Tez No: 913861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALTUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Suriye, zengin bir tarihe, çeşitli etnik ve dini gruplara sahip olan Orta Doğu ülkesidir. Bu gruplardan biri de Dürzilerdir. Dürziler, İslam'ın Şii mezhebine dayanan ancak farklı öğretileri içeren inanç sistemine sahip bir topluluktur. Dürzi topluluğunun kurucusu olarak kabul edilen Muhammed bin İsmail el-Deraazi, halifelik sarayında Fatımi halifesi el-Hakim Biemrillah tarafından görevlendirilmiştir ve Dürzi öğretilerini Mısır'da yaydığına inanılmaktadır. 11. yüzyılda genel olarak Lübnan Dağları'nda ve özellikle Vadi el-Taym'da ortaya çıkan Dürzilik, daha sonra Suriye, Filistin ve Ürdün 'e yayılmış ve bu topraklarda köklü bir topluluk haline gelmiştir. Dürzilerin kökeni hakkındaki tartışmalar, tarih boyunca çeşitli teorilerin ortaya atılmasıyla devam etmiştir. Bazı kaynaklar, Dürzilerin Arap kökenli olduğunu iddia ederken; diğerleri onların Avrupalı, Fars veya diğer Orta Doğu etnik gruplarından geldiğini ileri sürmektedir. Suriyeli Dürziler, toplum içinde sıkı bir dayanışma ve aidiyet duygusuyla bir arada yaşarlar. Aile, Dürzi toplumunun temel birimidir ve aile bağları oldukça güçlüdür. Suriyeli Dürziler, hayvancılık, tarım, ticaret ve zanaat ile uğraşmaktadır. Dürziler, tarih boyunca askeri alanda da önemli rollerde bulunmuşlardır. Suriye Savaşı döneminde Suriyeli Dürzilerin tutumu çeşitlilik göstermiştir. Bazıları tarafsız kalmayı tercih etmiş; bazıları hükümet yanlısı olmuş; bazıları muhalif gruplara katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Syria is a Middle Eastern country with a rich history and various ethnic and religious groups. One of these groups is the Druze. The Druze are a community with a belief system based on the Shiite sect of Islam but containing different teachings. Muhammad bin Ismail al-Deraazi, who is considered the founder of the Druze community, was appointed by the Fatimid caliph al-Hakim Biemrillah in the caliphate palace and is believed to have spread the Druze teachings in Egypt. Druze, which emerged generally in the Lebanon Mountains and especially in Vadi al-Taym in the 11th century, later spread to Syria, Palestine and Jordan and became a well-established community in these lands. Discussions about the origin of the Druze have continued throughout history with various theories being put forward. While some sources claim that the Druze are of Arab origin, others suggest they descended from European, Persian, or other Middle Eastern ethnic groups. Syrian Druze live together in society with a strong sense of solidarity and belonging. The family is the basic unit of Druze society and family ties are very strong. Syrian Druze are engaged in animal husbandry, agriculture, trade and crafts. Druze have also played important roles in the military field throughout history. During the Syrian War, the attitude of Syrian Druze varied. Some chose to remain neutral; some became pro-government; Some have joined opposition groups.