Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin metaverse bilgi düzeyinin ve elektronik boş zaman yapay zekâ farkındalığının incelenmesi: spor bilimleri fakültesi örneği
Examination of metaverse knowledge level and electronic leisure artificial intelligence awareness of faculty of sports sciences students: example of faculty of sports sciences
- Tez No: 913874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin Metaverse bilgi düzeyini ve elektronik boş zaman yapay zekâ farkındalığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kafkas Üniversitesi Sarıkamış Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 273 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerine göre yapılan analizlerde cinsiyet, sınıf seviyesi, okul türü, aktif spor yapma durumu, anne ve baba eğitim durumu, kardeş sayısı, aile gelir düzeyi, milli sporcu ve lisanslı sporcu olma durumu, internet kotası gibi değişkenler incelenmiştir. Araştırma, betimsel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, elde edilen veriler non-parametrik istatistik teknikleri ile analiz edilmiştir. Metaverse bilgi düzeyi ve elektronik boş zaman yapay zekâ farkındalığı düzeylerinin çeşitli demografik değişkenlere göre karşılaştırılması sonucunda, bazı değişkenler arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Özellikle sınıf seviyesi, aktif spor yapma durumu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve internet kotası gibi değişkenler, öğrencilerin metaverse bilgi düzeyi ve yapay zekâ farkındalığı üzerinde etkili olmuştur. Ancak, cinsiyet, okul türü, kardeş sayısı, aile gelir düzeyi ve milli sporcu olma durumu gibi değişkenler arasında anlamlı farklar bulunmamıştır. Araştırma, lisanslı sporcu olma durumu ile elektronik boş zaman yapay zekâ farkındalığı arasında önemli bir fark olduğunu ortaya koymuşken, metaverse bilgi düzeyi ile bu durum arasında fark bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, aktif spor yapmayan bireylerin metaverse ve yapay zekâ konularında daha yüksek farkındalığa sahip olduklarını göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin dijital teknolojiye olan ilgisini ve teknolojik gelişmelere adapte olma süreçlerini anlamada önemli katkılar sağlamaktadır. Bu bulgular, sporcuların eğitim düzeylerinin, sosyal çevrelerinin ve sporla olan ilişkilerinin, dijital teknolojilere karşı farkındalıklarını şekillendiren önemli faktörler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Metaverse knowledge level and electronic leisure artificial intelligence awareness of students in the Faculty of Sports Sciences. The research was conducted with 273 students studying at the Kafkas University Sarıkamış Faculty of Sports Sciences during the 2023-2024 academic year. The analysis of participants' demographic characteristics included variables such as gender, grade level, type of school, participation in active sports, parents' educational background, number of siblings, family income level, and whether they are national athletes or licensed athletes, as well as internet data usage. The research was conducted using a descriptive survey model, and the data obtained were analyzed using non-parametric statistical techniques. After comparing the Metaverse knowledge level and electronic leisure artificial intelligence awareness across various demographic variables, significant differences were found in some variables. Particularly, grade level, participation in active sports, parents' educational background, and internet data usage were found to influence students' Metaverse knowledge level and artificial intelligence awareness. However, no significant differences were found in variables such as gender, type of school, number of siblings, family income level, and national athlete status. The study revealed a significant difference between the status of being a licensed athlete and electronic leisure artificial intelligence awareness, while no difference was found between the status of being a licensed athlete and Metaverse knowledge level. The findings indicate that individuals who do not participate in active sports have a higher awareness of Metaverse and artificial intelligence topics. In conclusion, this study provides significant contributions to understanding the interest of sports sciences students in digital technologies and their adaptation processes to technological developments. The findings demonstrate that factors such as the educational level of athletes, their social environment, and their relationship with sports play a crucial role in shaping their awareness of digital technologies