Tip 2 diyabetli hastalarda diyabetik retinopati farkındalığı ve ilişkili faktörler
Diabetic retinopathy awareness and associated factors in patients with Type 2 diabetes
- Tez No: 913900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Diyabetik retinopati (DRP), diyabetin yol açtığı ciddi sağlık sorunları arasında yer alan ve anjiyopati ile nöropati gibi komplikasyonlarla ilişkili kronik bir komplikasyondur. Bu çalışmada, Afyonkarahisar ilindeki aile sağlığı merkezlerinde (ASM) tip 2 diyabetes mellitus (DM) tanılı hastaların DRP konusunda farkındalık düzeylerini değerlendirmek, DRP sıklığını ve ilişkili faktörleri araştırmak, DRP farkındalığının artırılması ve erken teşhis edilmesinin önemine dikkat çekmek istedik. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı olan bu çalışmamıza Şubat- Ekim 2024 tarihleri arasında Afyonkarahisar ilinde yer alan düşük, orta ve yüksek sosyoekonomik seviyedeki dokuz adet ASM'ye kayıtlı tip 2 DM'li hastalar dahil edilmiştir. Dahil edilme kriterlerini sağlayan katılımcıların sözlü ve yazılı onamları alındıktan sonra sosyodemografik özelliklerini, komorbiditelerini, klinik ve laboratuvar verilerini ve DRP farkındalıklarını sorguladığımız literatür eşliğinde hazırladığımız soruları içeren veri toplama formu araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmış; antropometrik ölçümleri ve tansiyon ölçümleri yapılmıştır. Göz muayeneleri ikinci basamak sağlık kuruluşunda göz hekimi tarafından yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic retinopathy (DRP) is a chronic complication that is part of the serious health problems caused by diabetes and is associated with complications such as angiopathy and neuropathy. In this study, we aimed to assess the level of awareness of DRP among patients diagnosed with type 2 diabetes mellitus (DM) at family health centers (FHCs) in Afyonkarahisar province, investigate the prevalence of DRP and its related factors, and highlight the importance of increasing awareness and early diagnosis of DRP. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study included patients with type 2 diabetes mellitus (DM) registered at nine family health centers (FHCs) in Afyonkarahisar province, representing low, middle, and high socioeconomic levels, between February and October 2024. After obtaining verbal and written consent from participants who met the inclusion criteria, a data collection form containing questions prepared in line with the literature, which inquired about sociodemographic characteristics, comorbidities, clinical and laboratory data, and DRP awareness, was administered by the researcher using face-to-face interviews. Anthropometric measurements and blood pressure readings were also taken. Eye examinations were conducted by an ophthalmologist at a secondary healthcare facility. Data analysis was performed using IBM® SPSS® 26 software, and in addition to descriptive analyses, t-tests, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Shapiro-Wilk test were applied. A p-value of