Okul öncesi dönemde Orff-Schulwerk temelli online müzik eğitimi üzerine görüşler ve uygulama önerileri
Opinions and practice suggestions on Orff-Schulwerk based online music education in preschool period
- Tez No: 913990
- Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Covid-19 pandemisinde örgün eğitim kurumlarının online eğitime geçmesiyle, okul öncesi dönemde kullanılan Orff-Schulwerk yaklaşımıyla yürütülen müzik ve hareket eğitimleri de kesintiye uğramıştır. Orff eğitmenleri çevrimiçi platformlarda deneyimlerini paylaşarak çözüm yolları aramış ve bazıları Orff eğitimlerini çevrimiçi olarak uygulama kararı almıştır. Grup çalışmaları, doğaçlama ve etkileşimli öğrenme süreçleri içeren bu yaklaşımın online uygulanabilirliği ise bir araştırma konusudur. Bu çalışmada, pandemi sürecinde online eğitim veren eğitmenlerin deneyim ve görüşleri değerlendirilmiştir. Türkiye'nin farklı bölgelerinden 9 uzman eğitimciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve veriler MAXQDA ile analiz edilmiştir. Sonuçlarda, katılımcıların %62,22'sinin online Orff-Schulwerk eğitimine olumlu yaklaştığı, %38,78'inin ise olumsuz değerlendirmeler yaptığı belirlenmiştir. En sık karşılaşılan olumsuz kodlar“önyargı,”“görsel ve dikkat eksikliği”olarak öne çıkarken;“öğretim stratejisi geliştirme,”“uygulanabilirlik,”ve“teknolojiyi öğrenme”gibi olumlu yaklaşımlarla bu sorunların giderilebileceği anlaşılmıştır. Literatür taramaları ve uzman görüşmeleri doğrultusunda, Taba-Tyler program geliştirme modeliyle çevrimiçi Orff eğitimi için ders programı önerileri oluşturulmuştur. Örnek uygulama dersi kayıt altına alınmış, elde edilen veriler içerik analiziyle incelenmiştir.Analizlerde“öğrenme becerileri,”“dikkatini etkinlik üzerine tutabilme,”“dinleme,”“sıra alma”ve“iş birliği yapma”gibi olumlu kodların yüksek oranda ortaya çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the transition of formal education institutions to online learning during the COVID-19 pandemic, music and movement education using the Orff-Schulwerk approach in early childhood education was also interrupted. Orff educators gathered online to share their experiences and seek solutions, leading some to implement Orff education online. The applicability of this approach, which includes group work, improvisation, and interactive learning processes, in an online environment is a subject of investigation. This study evaluates the experiences and opinions of educators who provided online education during the pandemic. Semi-structured interviews were conducted with nine expert educators from various regions of Turkey, and the data were analyzed using MAXQDA. The results indicated that 62.22% of the participants had a positive attitude toward online Orff- Schulwerk education, while 38.78% expressed negative evaluations. The most frequently identified harmful codes were“bias,”“visual impairment,”and“attention deficiency.”However, it was concluded that these issues could be mitigated through positive approaches such as“developing teaching strategies,”“applicability,”and“learning technology.”Based on literature reviews and expert interviews, lesson program proposals for online Orff education were developed using the Taba-Tyler program development model. Sample application lessons were recorded, and the obtained data were analyzed throughcontent analysis. The analysis revealed that positive codes such as“learning skills,”“maintaining attention on activities,”“listening,”“taking turns,”and“collaborating”were highly prevalent.