Dönüşümcü liderlik tarzı ve işe angaje olmanın hizmet inovasyon davranışı üzerindeki etkisi
The effect of transformational leadership style and work engagement on service innovation behavior
- Tez No: 914002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yöneticilerin liderlik tarzları, çalışanların işe karşı tutum ve davranışlarını etkileyen önemli faktörlerden biridir. İşe angaje olma, örgütün hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşması ve çalışanların işe karşı motive olması açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, dönüşümcü liderlik tarzı ve işe angaje olmanın hizmet inovasyon davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın kuramsal çerçevesini dönüşümcü liderlik tarzı, işe angaje olma ve hizmet inovasyon davranışı oluşturmaktadır. Bunun için öncelikle literatür taraması yapılarak, kavramlar arasındaki ilişkiyi gösteren bir model geliştirilmiş ve hipotezler kurulmuştur. Modeli test etmek amacıyla İstanbul ilinde bankacılık sektöründe çalışan 400 bireyden anket tekniğiyle veriler toplanmıştır. Toplanan veriler ile faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi, T testi ve anova testi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre dönüşümcü liderlik tarzı ile hizmet inovasyon davranışı; işe angaje olma ile hizmet inovasyon davranışı değişkenleri arasında istatiksel olarak anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Devamında bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkeni etkileme düzeyleri açıklanmıştır. Dönüşümcü liderlik tarzı ve işe angaje olmanın alt boyutlarının hizmet inovasyon davranışının alt boyutlarını istatiksel olarak anlamlı şekilde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership styles of managers are one of the important factors affecting the attitudes and behaviors of employees towards work. Being engaged at work is important in terms of the organization to successfully achieve its goals and for employees to be motivated towards work. The main purpose of the thesis is to examine the effect of transformational leadership style and work engagement on service innovation behavior. The theoretical framework of the study consists of transformational leadership style, work engagement and service innovation behavior. For this purpose, foremost, literature search was conducted on the concepts, a model was developed that shows the relationship between the concepts and hypotheses were established. In order to test the model, data was collected from 400 individuals working in the banking sector in İstanbul using a survey technique. Factor analysis, reliability analysis, correlation analysis, regression analysis, T test and anova test were performed with the obtained data. According to findings obtained, it has been determined that there are statistically significant relationships between transformational leadership and service innovation behavior; work engagement and service innovation behavior. Afterwards, the levels of influence of independent variables on the dependent variable are explained. It has been concluded that dimensions of transformational leadership and work engagement affect the dimensions of service innovation behavior in a statistically significant way.